Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

JPMorgan ve Morgan Stanley de Çin için Büyüme Beklentisini Düşürdü

Barclays'in ardından JPMorgan ve Morgan Stanley de Çin ekonomisine dair beklentilerini paylaşırken, büyüme tahmini aşağı çekildi.
JPMorgan ve Morgan Stanley de Çin için Büyüme Beklentisini Düşürdü
HABER GİRİŞ

Çin, Covid-19 kısıtlamalarının kaldırılmasının ardından ekonomik faaliyetlerinde istediği toparlanmayı sağlayamadı. Her ay açıklanan veriler beklentileri karşılamazken, dünyanın en büyük ikinci ekonomisinde kara bulutların sürdüğünü gösteriyor.

Ülkenin ekonomik büyüme beklentilerine dair olumlu tahminler rafa kaldırılırken, JPMorgan Chase ve Morgan Stanley analistleri Çin’in gayri safi yurt içi hasıla büyüme tahminlerini aşağı çekti.

JPMorgan analistleri, Çin ekonomisi için 2023 yılı büyüme beklentisini yüzde 6,4’ten yüzde 4,8’e düşürdü. 2024 yılında yüzde 4,2 büyüme beklentisini paylaştı.

Morgan Stanley ekonomistleri ise ülke ekonomisinin bel kemiği olan gayrimenkul sektöründeki kriz ve yerel yönetimlerin finansman sıkıntıları gibi sorunları gerekçe göstererek, 2023 yılı büyüme beklentisini yüzde 5’ten yüzde 4,7’ye aşağı yönde revize etti.

2024 yılında ise yüzde 4,2 büyüme bekleniyor. Bir önceki tahminde bu oran yüzde 4,5 olarak açıklanmıştı.

GCM Yatırım Banner

İngiltere merkezli yatırım bankası Barclays da geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada Çin ekonomisini için büyüme beklentisini düşürmüştü. Banka, ülke ekonomisi için 2023 yılı büyüme tahminini yüzde 4,9’dan yüzde 4,5’e çekti.

Bu arada Çinli varlık yönetim şirketi Zhongzhi Enterprise’ın yatırımcılara bir likidite kriziyle karşı karşıya olduğunu söylediği öğrenildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.