Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Barclays, Çin’in 2023 Büyüme Tahminini Düşürdü

Yatırım bankası Barclays, Çin ekonomisinin bu yılın sonunda önceki tahmininden daha az büyüyeceğini söyledi. Ayrıntılar geliyor…
Barclays, Çin’in 2023 Büyüme Tahminini Düşürdü
HABER GİRİŞ

İngiltere merkezli yatırım bankası Barclays, dünyanın en büyük ekonomisi Çin için 2023 yılı büyüme tahminini revize etti. Banka, konut piyasasındaki şartların beklenenden daha hızlı kötüleşmesini neden göstererek, Çin’in yıl sonu büyüme tahminini yüzde 4,9’dan yüzde 4,5’e düşürdü.

Çin’in perakende satışlar, endüstriyel üretim ve yatırım dahil olmak üzere Temmuz ayındaki ekonomik faaliyet verilerinin beklentileri karşılamaması, büyümede daha derin ve daha uzun süreli bir yavaşlamayla ilgili endişeleri artırdı.

Bu verilerin ardından Çin Merkez Bankası, ekonominin daha fazla desteğe ihtiyacı olduğunu vurguladı ve faiz indirim kararı aldı. Ekonomistlerin çoğu, geçen haftaya ait bir dizi zayıf göstergenin, üstüne gelen bir grup Temmuz verisinin yayınlanmasından sonra Çin büyümesine yönelik aşağı yönlü risk görüyor.

Barclays açıklamasında, “2023 GSYİH büyüme tahminimiz halihazırda analistlerin tahminlerinin alt sınırında, ancak önemli ekonomik göstergelerdeki büyüme ivmesinin beklenenden daha zayıf olması, bu yılki yüzde 4,9’luk büyüme tahminimize ulaşmanın giderek zorlaştığını gösteriyor.” ifadelerini kullandı.

Temmuz ayı makro verileri, büyümedeki toparlanmanın iki sıkıntılı noktasını doğruluyor. Barclays, emlak sektörünün ekonomik toparlanma üzerinde büyük bir engel olmaya devam ettiğini ve artan işsizlik nedeniyle tüketimdeki toparlanmanın durduğunu söyledi.

GCM Yatırım Banner

Nomura ve Citi, büyük bir mali teşvik olmaksızın dünyanın en büyük ikinci ekonomisi konusunda beklentisini düşürdü.

Nomura, “Çin ekonomisinin yaklaşan bir düşüş sarmalıyla karşı karşıya olduğuna inanıyoruz ve bu sabahki faiz indiriminin sınırlı bir yardımı olacak” açıklamasını yaptı. Citi analistleri ise, “Yalnızca gerçek eylemlerin zamanında teslim edilmesi, Pekin’in yaklaşık yüzde 5 büyüme hedefine ulaşmasını sağlayabilir” notunu düştü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.