Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

JPMorgan, Çin Konut Piyasasında Keskin Düşüş Bekliyor

Son dönemde daralma trendinde olan Çin’in konut sektörü için JPMorgan tarafından karamsar bir tahmin yapıldı. Detaylar şöyle...
JPMorgan, Çin Konut Piyasasında Keskin Düşüş Bekliyor
HABER GİRİŞ

JP Morgan, Çin’in konut emlak piyasasının, sektöre yönelik olumsuz hükümet satışları ve yatırım verilerinin ardından bu yıl beklenenden daha keskin bir düşüş görebileceğini belirtti. Bankanın analistleri, Çin’in 2023 mali yılı için konut satış değerinin, daha önce tahmin edilen yüzde 4’lük düşüşe kıyasla yüzde 10 daralmasını bekliyor.

Çin emlak piyasasına yapılan yatırımlar Temmuz ayında art arda 17. kez düştü ve ev satışları, derinleşen bir borç krizinin sektör üzerinde baskı oluşturması ile birlikte düştü.

Veriler dünyanın en büyük ikinci ekonomisine dair kasvetli bir tablo çizerek Pekin’i büyümeyi desteklemek için temel politika faiz oranlarını düşürmeye sevk etti. Analistler, ülke ekonomisini canlandırmak için daha fazla desteğe ihtiyaç olduğunu söylediler.

Goldman Sachs ekonomisti Lisheng Wang, bu yılın sonlarına kadar iki adet 25 baz puanlık daha indirim beklediğini söyledi.

JP Morgan, politika gevşemesinin yerel düzeyde yoğunlaşacağını ancak bunun yalnızca hissiyatı geçici olarak dengeleyebileceğini ve yakın vadede herhangi bir güçlü toparlanmayı tetiklemeyeceğini açıkladı.

GCM Yatırım Banner

Çin ekonomisine yönelik bir diğer tahmin ise İngiltere merkezli yatırım bankası Barclays tarafından yapıldı. Banka, Çin’in bu yılın sonuna ilişkin büyüme tahminini düşürdü. Yeni tahmin ile 2023 büyüme tahmini yüzde 4,9’dan yüzde 4,5’e düşürüldü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.