Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çinli Emlak Devi Evergrande 81 Milyar Dolar Zarar Bildirdi

Çin’in en büyük emlak şirketi Evergrande’nin iki yıllık zararı 80 milyar doları aştı. Ayrıntılar geliyor…
Çinli Emlak Devi Evergrande 81 Milyar Dolar Zarar Bildirdi
HABER GİRİŞ

Dünyanın en borçlu emlak şirketi Evergrande, kazanç raporunu paylaştı. Çinli emlak devi gecikmiş kazanç raporunda, son iki yılda 81 milyar dolar zarar bildirdi. Şirket 2021′de temerrüde düştü ve projeleri bitirmek ve tedarikçilere ve borç verenlere geri ödeme yapmak için mücadele ettikten sonra Mart ayında bir offshore borç yeniden yapılandırma programı duyurdu.

Evergrande’nin 2021 ve 2022 için net zararının, mülklerin değer düşüklüğü, arazi iadesi, finansal varlıklardaki kayıplar ve finansman maliyetleri sonucunda sırasıyla 66,36 milyar dolar ve 14,76 milyar dolar olduğu açıklandı. Son normal faaliyet yılı olan 2020′de Evergrande, 8,1 milyar yuan net kar bildirdi.

Evergrande’nin son yıllardaki muazzam borç yığını, ülke genelinde görülen temerrütler ve terk edilmiş mülk projeleriyle Çin ekonomisinin temel taşı olan Çin’in emlak sektörü hakkında ciddi endişe kaynağı haline geldi.

Evergrande daha önce iflas söylentileri ile gündeme gelmişti. Diğer yandan Çin’in konut piyasası halihazırda zor günlerden geçiyor. Geçtiğimiz günlerde açıklanan rapora göre, Çin’de konut fiyatları Haziran’da yılın en düşük seviyesine geriledi.

Ulusal İstatistik Bürosu tarafından açıklanan son gayrisafi yurtiçi hasıla verilerine göre, gayrimenkul sektörü Nisan-Haziran döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 1,2 daraldı.İlk çeyrekte sektör 2021’den bu yana ilk kez büyüme bildirmişti.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın