Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çin’deki Boş Evleri Tüm Nüfusun Dolduramayacağı Söylendi

Çin İstatistik Bürosu’ndan eski bir yetkili, Çin’deki boş evleri, 1,4 milyarlık nüfusun bile dolduramayacağını öne sürdü.
Çin’deki Boş Evleri Tüm Nüfusun Dolduramayacağı Söylendi
HABER GİRİŞ

Çin İstatistik Bürosu’nda eski bir yetkil olan He Keng, ülkenin krizden etkilenen emlak piyasasını değerlendirdi. He, Çin’in 1,4 milyarlık nüfusunun bile ülke genelinde dağılmış tüm boş daireleri doldurmaya yetmeyeceğini söyledi.

Bir zamanlar ekonominin direği olan Çin’in emlak sektörü, emlak devi Evergrande’nin yeni borçlanma kısıtlamalarının ardından borç yükümlülüklerini yerine getiremediği 2021 yılından bu yana çöktü.

Country Garden gibi büyük geliştiriciler bugün bile temerrüde düşmeye devam ediyor ve ev alıcılarının güvenini olumsuz etkiliyor. Ulusal İstatistik Bürosu’nun (NBS) son verilerine göre, Ağustos sonu itibarıyla satılmayan evlerin toplam alanı 648 milyon metrekare seviyesinde bulunuyor.

Hesaplamalara göre bu, ortalama 90 metrekarelik ev büyüklüğüne göre 7,2 milyon eve eşit oluyor. Bu, hâlihazırda satılmış ancak nakit akışı sorunları nedeniyle henüz tamamlanmamış çok sayıda konut projesini veya 2016’daki son piyasa yükselişinde spekülatörler tarafından satın alınmış boş kalan çok sayıda evi hesaba katmıyor.

İstatistik bürosunun eski başkan yardımcısı He Keng, “Şu anda kaç tane boş ev var? Her uzman çok farklı bir sayı veriyor. en aşırısı mevcut boş ev sayısının 3 milyar insana yettiğine inanıyor” açıklamasını yaptı.

GCM Yatırım Banner

Çin’in güneyindeki Dongguan kentindeki bir forumda “Bu tahmin biraz fazla olabilir, ancak 1,4 milyar insan muhtemelen bunları dolduramaz” açıklamasını yaptı. Kamuya açık bir forumda ekonomik açıdan önemli sektöre ilişkin olumsuz görüşü, Çin ekonomisinin dayanıklı olduğu yönündeki resmi anlatıyla çelişiyor.

Dışişleri bakanlığından bir sözcü, yakın tarihli bir basın toplantısında, “Çin ekonomisinin çöküşünü öngören her türlü yorum ara sıra ortaya çıkıyor, ancak çöken şey bu tür söylemler Çin ekonomisini yansıtmıyor” açıklamasını yapmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.