Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çin’de Caixin İmalat PMI 8 Ayın Zirvesinden Geriledi

Çin’de Caixin imalat PMI, Mart ayında piyasa beklentilerinin altında kaldı. Detaylar haberde...
Çin’de Caixin İmalat PMI 8 Ayın Zirvesinden Geriledi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Çin’in Caixin/Markit imalat Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) verileri açıklandı. Endeks, Mart 2023 döneminde 50,0 değerinde açıklanarak, piyasanın 51,7 olan beklentisinin altında kaldı. Şubat ayında 51,6 ile son sekiz ayın en yüksek seviyesini kaydetmişti.

Bu dönemde üretim ve yeni siparişler Şubat ayında güçlü bir şekilde arttıktan sonra, Mart ayında daha yumuşak kazançlar elde etti. Firmalar bu dönemde stok oluşturma konusunda temkinli bir duruş sergilerken, istihdamda bir miktar zayıflama oldu.

İmalat üretimindeki daha yumuşak bir artış, piyasa fiyatlarını azaltan en önemli faktörlerden biri oldu. Toplam yeni siparişler ılımlı bir artış gösterirken, bazı firmaların müşteri taleplerinde artış olduğunu bildirdiği gözlendi.

Mart ayında yeni ihracat siparişlerinin düştüğü, istihdamın Şubat ayındaki artışın ardından bir miktar gerilediği belirtildi.

Caixin Insight Group kıdemli ekonomisti Wang Zhe, ekonomik toparlanma için temellerin henüz yeterli olmadığını, ekonomik büyümenin iç talepte bir büyümeye ve özellikle de hanehalkı tüketiminde bir iyileşmeye zemin hazırlayacağını belirtti.

GCM Yatırım Banner

Hükümetin tüketimi büyütme hedefinde olduğunu, bunu ancak istihdamda istikrarı sağlamak, hane halkı gelirlerini artırmak ve piyasa beklentilerini iyileştirmek için yoğun şekilde çalışarak başarabileceğini ifade etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.