Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çalışanlara Fatura Desteği Resmi Gazete’de

Yasalaşan torba kanun hakkında detaylar merakla araştırılırken Resmi Gazete'de çalışanlara 1000 liralık fatura desteği düzenlemesi de var...
Çalışanlara Fatura Desteği Resmi Gazete’de
HABER GİRİŞ

Ekonomiye ilişkin torba kanun Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Kanun kapsamında Ekim ayında kabul edilen KYK faizlerinin silinmesi gibi birçok önemli düzenleme yer alıyor.

Milyonlarca öğrenci ve mezunun beklediği KYK borçlarının yanında icralık borçlar, Alevi-Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı’nın kurulması, sağlık çalışanlarına teşvik ödemesi, bunlardan bazıları.

Yürürlüğe giren kanun, çalışanlara 1000 liralık fatura desteğini de içeriyor.

Yüksek enerji fiyatları doğrultusunda tırmanan faturalar, haneler üzerindeki geçim baskısını artırırken fatura desteğinin devamına karar verildi.

Resmi Gazete’de yayımlanan geçici maddeye göre işverenler tarafından çalışanlara elektrik, doğal gaz ve diğer ısınma giderlerine karşılık olmak üzere 30 Haziran 2023 tarihine kadar ilave olarak yapılan aylık 1000 TL’yi aşmayan ödemeler, prime esas kazanca dahil edilmeyecek ve bu tutar üzerinden gelir vergisi hesaplanmayacak.

GCM Yatırım Banner

Ekim ayında özelde ya da kamuda fark etmeksizin çalışanlara verilecek olan elektrik ve doğalgaz yardımlarına dair açıklama yapan AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, çalışanlara yönelik sağlanacak desteğin 1000 TL’ye kadar ulaşacağını ifade etmişti.

“İşverenler çalıştırdıkları kişilere elektrik ve doğal gaz yardımı yaptıkları takdirde vergi ve sigorta priminden muaf olacaklar. İşverenlerin 1 Temmuz 2023 tarihine kadar 1000 liraya kadar yapacakları yardımlar gelir vergisi ve sigorta priminden muaf olacak. Bu işverenlerin de bu kış kendi çalışanlarına destek olacaklarını umuyoruz” demişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.