Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Resmi Gazete’de Yayımlandı: KYK, İcra ve Kovid Borçları Silindi

Faiz ve borç affı bekleyenlerin merak ettiği düzenleme Resmi Gazete’de yayımlandı. Kovid cezaları, icra borçları ve KYK faizleri siliniyor…
Resmi Gazete’de Yayımlandı: KYK, İcra ve Kovid Borçları Silindi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Milyonların merakla beklediği kritik kanun teklifleri Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu’ndan geçtikten sonra gözler Cumhurbaşkanlığı’na çevrilmişti. Ekonomiye ilişkin geniş kapsamlı düzenlemelerin yer aldığı ‘Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’, bugün Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Resmi Gazete’de yer alan değişikliğe göre Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurt Hizmetleri Kanunu’nda yapılan son revize ile birlikte KYK kredisi olarak bilinen ve üniversite döneminde alınan öğrenim kredilerinin faiz oranları silindi.

Faizlerin silinmesiyle birlikte öğrenim kredisi alanlar borçlarını, aldıkları miktar kadar ödeyecek. Kredi ödemeleri ise öğrenim kurumundan mezun olunduktan ya da herhangi bir nedenle öğretim kurumuyla ilişik kesildikten 2 yıl sonra başlayacak.

Ödenen miktar, kredinin alındığı kadar sürede ve aylık dönemler halinde taksitlendirilecek. Böylece lisans döneminde 4 yıl boyunca öğrenim kredisi alanlar, mezun olduktan 2 yıl sonra borcunu 4 yıllık sürede ödeyecek.

Yasanın yürürlüğe girdiği tarihten önce borçlarını faiziyle birlikte ödeyenlere ise faiz tutarı iade edilmeyecek.

GCM Yatırım Banner

Erteleme İşlemi En Fazla 3 Kez Yapılacak

Resmi gazetede, öğrenim kredisinin borcunu ertelemek isteyenler için de prosedür açıklandı.

Prosedüre göre borç erteleme talebinde bulunanların, çalışmadığının Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından teyit edilmesi şartı yer alıyor.

Erteleme işlemi için ise en fazla üç hak tanınıyor. Çalışmadığını ispatlayan borçlu için uygulanacak işlem şöyle:

“İlk yıl herhangi bir ilave olmadan, sonraki yıllarda ise her yıl için verilen miktara yüzde 10 eklenerek kredi borcu hesaplanacak. Ancak ilgili yılda TÜFE’nin yüzde 10’dan az olması halinde TÜFE uygulanacak.”

Askerlik Döneminde KYK Borçlarına Faiz Uygulanmayacak

Öğrenim kredisi ödemesinin askerlik dönemi ile çakışması halinde borçlunun talebi göz önünde bulundurulacak.

Borçlunun talep etmesi üzerine askerlik döneminin sonuna kadar kredi borcu ertelenecek ve bu ertelemede borca faiz uygulanmayacak.

Ödeme Günü Geçmiş Borçlara Faiz Uygulanacak

Öğrenim kredilerinin gününde ödenmesi veya askerlik durumunda borçlara faiz uygulanmayacak ancak ödemesini geçirenler için faiz hesaplaması yapılacak.

Buna göre süresinde ödenmeyen öğrenim kredisi taksitlerine vade gününden itibaren gecikme zammı uygulanacak.

Ödenmeyen veya eksik ödenen taksit tutarları, ilgili vergi dairesine bildirilecek. Zaman aşımına uğrayan taksitler için son taksitin vade tarihi baz alınacak.

Vefat ve Engel Durumunda KYK Borçları Silinecek

Resmi Gazete’de öğrenim kredilerinin tamamen silinmesine ilişkin de detaylı bilgi verildi. Öğrenim kredisi alan borçluların vefat durumunda borçları silinecek.

Yüzde 90 ve üzeri engel durumuna sahip olan ve durumunu tam teşekküllü bir hastanenin sağlık kurulunca ispatlayanların da borçlarının ödenmesi beklenmeyecek.

Senet, Kredi Kartı Borçlarını Zamanında Ödeyemeyenler için Düzenleme Yapıldı

Kanunda yapılan değişiklikte çek, kredi kartı gibi borçlara ilişkin de düzenlemeler yer aldı.

Senet, kredi kartı ve diğer kredi borçlarını zamanında ödeyemediği için Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi’ne (TBB) bildirimde bulunanların borçlarının geciken kısmının 1 Temmuz 2023 tarihine kadar tamamının ödenmesi ya da yeniden yapılandırılması durumunda geçmişe dönük kredi performanslarında olumsuz kayıtlar dikkate alınmayacak.

Borçların anapara ya da taksit halinde ödemeleri 1 Ekim 2022 tarihinden önce yapılacak.

Takip Tutarı 2 Bin Lira ve Altındaki Alacaklar Tasfiye Edilecek

Yasayla birlikte bakiye takibi 2 bin lira ve altında olan icra takibindeki alacaklar tasfiye edilecek. Resmi Gazete’de yer alan ifade şöyle:

“İcra takibi başlatılmış bulunan, borçlusu gerçek kişi olan ve her bir icra dosyası itibarıyla asıl alacak ve ferileri dahil icra takibi başlatıldığı tarihteki takip tarihinde yer alan takip tutarı 2 bin lirayı aşmayan alacaklar ile bu tutarın üzerinde takip başlamış olmakla birlikte 15 Ağustos 2022 tarihi itibarıyla dosyada yapılmış tahsilatlar nedeniyle bakiye takip tutarı 2 bin lira ve altına düşen alacaklar; alacaklıların feragat ettiklerini belirtir dilekçeyle vazgeçerek icra takiplerini sonlandırmaları koşuluyla küçük alacak kapsamına alınacak.”

Kovid-19 Cezaları Silinecek

Bugün yayımlanan kanunla birlikte Kovid-19 salgınında uygulamaya konan pandemi kurallarını ihlal edenlere kesilen para cezaları silinecek.

11 Mart 2020 tarihinden itibaren verilen idari para cezaları, tebliğ edilmeyecek. Tebliğ edilmiş olanların ise tahsilinden vazgeçilecek.

Kararın yayımlandığı günden önce ödenen idari para cezalarının ise iadesi yapılmayacak.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın