Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bullard, FED’in Faiz Artışlarına Devam Etmesini Savunuyor

Saint Louis FED Başkanı Bullard, enflasyonun hala yüksek seyretmesi sebebiyle 2023 yılında Federal Rezerv'den faiz artışı beklediğini söyledi. İşte detaylar;
Bullard, FED’in Faiz Artışlarına Devam Etmesini Savunuyor
HABER GİRİŞ

Saint Louis Amerika Merkez Bankası (FED) Başkanı James Bullard, Federal Rezerv’in gelecek toplantılarındaki para politikası kararlarına ilişkin yorumda bulundu. Amerikan Gaz Derneği 2023 Finans Forumu’nda konuşan Bullard, FED’in faiz oranını artırması gerekebileceğini bildirdi.

FED, 2022 yılının yazından bu yana yüksek enflasyonu düşürmeye yönelik şahin para politikası ile hızlı faiz artışları uygulamıştı. Bullurd açıklamasında, FED’in ABD’nin inatla yükselen enflasyonunu durdurmak için bu sene faiz oranlarını iki kez daha 25 puan artırması gerekebileceğini söyledi.

Haziran ayında yapılacak olan toplantıda, herhangi bir artırımı durdurma kararının alınacağını bildirdi. Ancak söz konusu kararın, FED’in sıkılaştırma döngüsüne tam bir son vermeyeceğine de işaret etti.

“Enflasyonla ilgili risk, enflasyonun geri dönüp düşük bir seviyeye geri dönmemesidir.” ifadelerini kullanan Bullard, ABD ekonomisinin sağlığının 2023’te oldukça sağlam olmasına rağmen fiyat artış oranlarının yeterince hızlı düşmediğine dikkat çekti.

Bu sebeple enflasyonu zamanında hedefe döndürmek ve enflasyon üzerinde yeterli aşağı yönlü baskı oluşturmak için politika faizinin yükseltilmesi gerektiğini öngördü.

GCM Yatırım Banner

2023 yılında iki faiz artırımının gerekli olacağını vurgulayan Bullard, daha önce FED’in benzer hamleleri “er ya da geç” yapmasını savunduğunu da ifade etti.

Mayıs ayı başındaki toplantında 25 baz puanlık bir artışı uygulayan FED, gösterge faiz oranı yüzde 5-5,25 aralığına çıkarmıştı. Kararla birlikte faiz oranı, 2008 mali krizinden bu yana en yüksek seviyede kaydedilmişti.

Ülkedeki enflasyon faiz artışlarından bu yana yavaşlama gösterse de FED’in yüzde 2’lik hedefinin oldukça üzerinde kalmaya devam ediyor. FED izlediği şahin politikayı doğrudan ilgilendiren ABD enflasyonu Nisan’da yıllık bazda yüzde 4,9 artış göstermişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.