Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Fed Yetkilisi Haziran’da Faiz Artırımından Vazgeçmeye Açık

Minneapolis FED Başkanı Kashkari, Haziran'daki toplantıda faiz oranlarını mevcut seviyelerde tutmayı destekleyebileceğini açıkladı. Detaylar haberde;
Fed Yetkilisi Haziran’da Faiz Artırımından Vazgeçmeye Açık
HABER GİRİŞ

Minneapolis FED Başkanı Neel Kashkari bugün yayımlanan bir gazete röportajında bankanın gelecek para politikasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Kashkari, Amerika Merkez Bankası’nın (FED) Haziran toplantısında faiz oranlarının sabit tutulmasını destekleyebileceğini söyledi.

FED’in Haziran toplantısında faizi sabit tutmasının, yetkililere geçmiş oran artışları ve enflasyon görünümündeki etkilerini değerlendirmeleri zaman tanıyacağını savundu.

Wall Street Journal’da yayımlanan röportajda Kashkari, “Buradan biraz daha yavaş hareket edebileceğimiz fikrine açığım.” ifadelerini kullandı.

Kashkari: FED’in İşi Bitmedi

FED’in faiz oranlarını belirleyen para politikası komitesinin bir üyesi olan Kashkari, henüz kararını vermediğine de işaret etti.

Amerika Merkez Bankası’nın şahin kararlarına ilişkin, “İşimizin tamamlandığı yönündeki her türlü ifadeye karşı çıkarım.” ifadelerine kullanarak, Komite’nin daha fazla bilgi almak için bir toplantıyı pas geçmeyi tercih etmesi durumunda bunun nedenlerini tartışabileceğini söyledi.

GCM Yatırım Banner

Daha fazla bilgi almak için faiz oranlarının değiştirilmemesin, FED’in işinin bittiği için faizi sabit tutmasından çok farklı olduğuna dikkat çekti.

Enflasyon, Yetkililerin Umduğu Kadar Hızlı Düşmüyor

Kashkari açıklamasında, ABD enflasyonunun FED yetkililerinin umduğu kadar hızlı düşmese de “düşüyor gibi görünüyor” ifadelerini kullandı.

Enflasyonun en azından daha kötüye gitmediğini vurgulayarak, “Buna bir de bankacılık sektörüne ilişkin belirsizlikleri eklerseniz, stresler gerçekten geride mi kaldı? Ortaya çıkacak daha fazla stres var mı? Bence bu bize ‘Hey, biraz daha yavaş gidelim’ demek için bir neden veriyor.” dedi.

Covid-19 pandemisinin ardından Haziran’dan bu yana para politikasında sert yükselişler yapan FED, Mayıs ayı başındaki toplantının ardından 25 baz puanlık bir artış uygulamıştı. Böylece banka, gösterge faiz oranı yüzde 5-5,25 aralığına çıkarmıştı.

FED’in kararının ardından Amerika’nın borç verme oranı yüzde 5-5,25 aralığına çıkmış ve böylece 2008 mali krizinden bu yana en yüksek seviyede kaydedilmişti.

Ülkedeki enflasyon faiz artışlarından bu yana yavaşlama gösterse de FED’in yüzde 2’lik hedefinin oldukça üzerinde kalmaya devam ediyor.

FED izlediği şahin politikayı doğrudan ilgilendiren ABD enflasyonu Nisan’da yıllık bazda yüzde 4,9 artış göstermişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın