Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bu Şirketler Finansal Verileri Dikkat Çekiyor: O Sektörler Öne Çıkıyor!

GCM Yatırım tarafından yapılan bir analiz 2023 finansalları ile öne çıkan şirketleri bir araya topladı. Rapor sektörel bazdaki yükseliş ile dikkat çekiyor.
Bu Şirketler Finansal Verileri Dikkat Çekiyor: O Sektörler Öne Çıkıyor!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Borsadaki yatırımcılar hisse senedi seçimlerinde, o şirketlerin mali bilançolarına önem veriyor. GCM Yatırım tarafından yapılan bir araştırma ise 2023 finansal verileri ile öne çıkan şirketleri bir araya topladı.

Aracı kurumdan paylaşılan raporda, 2023 yılsonu finansallarında gündeme ve uygulamaya alınan enflasyon muhasebesi düzenlemelerinin bilanço döneminin uzamasına ve piyasa tarafından farklı kafa karışıklıklarına neden olduğuna dikkat çekildi.

Çalışmada net satış büyümesi, EFK büyüme, FAVÖK büyüme, FK, PD/DD ve FD/FAVÖK gibi kritlerer üzerinden filtreleme kullanıldı. Raporda bu kriterler üzerinden yapılan çalışmada 12 şirketin 2023 yılı finansal sonuçları ile öne çıktığına dikkat çekildi. Bankacılık, Sigortacılık ve Finansal Faktoring sektörleri çalışma kapsamına dahil edilmedi.

2023 finansalları öne çıkan şirketler
Kaynak: GCM Yatırım

Buna göre söz konusu kriterleri sağlayan şirketlerin hisseleri AKCNS, ASUZU, CCOLA, CLEBI, DOAS, FROTO, LKMNH, PGSUS, TAVHL, TOASO, TTRAK ve ULKER olarak sıralandı. Sektörel bazda bakıldığında otomotiv şirketlerinin ağırlıkta olduğu görülüyor.

Söz konusu hisseler arasında 5 otomotiv hissesi yer alırken, 3 havacılık, 2 gıda, 1 çimento ve 1 sağlık bulundu. Raporda, otomotiv ve havacılık sektörünün varlığının hissettirdiğini, gıda ve içecek sektörünün dikkat çektiğine vurgu yapıldı.

GCM Yatırım Banner

Buna karşın bilanço döneminin tamamlanmamış olması nedeniyle bu dağılımlarda değişiklik olabileceğine dikkat çekildi.

Parasal sıkılaşma adımlarının daha agresif şekilde uygulanmaya başlandığına dikkat çekilen raporda, bu dönemde net nakit yapısı güçlü, borçluluk yapısı dengede, faiz artırımlarının talebi daha sınırlı etkileyeceği sektörler tavsiye edildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.