Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Borsada Yön Değişti! Endeks Yüzde 2 Değer Kaybetti

4 Ekim’de yön değiştirerek negatife dönen BIST 100 endeksi, yüzde 2 değer kaybetti. Uzman isim perakende sektöründeki en uygun hisseyi açıkladı. İşte detaylar;
Borsada Yön Değişti! Endeks Yüzde 2 Değer Kaybetti
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Haftanın ilk iki işlem gününde pozitif bir performans sergileyerek yeni zirvelere imza atan BIST 100 endeksinde 4 Ekim’de satıcılı bir tablo kendini gösterdi. Güne 8523 puandan başlayan endeks, kapanışını yüzde 2 düşüşle 8333 puandan yaptı.

Uzmanlar borsada yükseliş beklentilerini sürdürürken yabancı takas oranına dikkat çekmeye devam ediyor. Menkul kıymet istatistiklerinde yer alan verilerin yanıltıcı olduğunu savunan uzmanlar, yükselişlerin istikrarlı bir şekilde gerçekleşebilmesi ve yabancı ilgisinin artması için ekonomi yönetiminin Ortodoks çizgide kalması gerektiğini belirtiyor. Bu süreçte yine yabancı yatırım kuruluşları ve bankalardan Türkiye’ye yönelik hazırlanan raporların da Borsa İstanbul’daki yön tayininde belirleyici olacağı vurgulanıyor.

Borsada Yön Değişti! Endeks Yüzde 2 Değer KaybettiKaynak: Paratic Piyasalar

Borsa İstanbul BIST 100 endeksinde, rekorların ardından bugün aşağı yönlü hareketler öne çıktı. Bir önceki gün, sabah saatlerinde 8562 puana kadar yükselen endeks, 4 Ekim’de yüzde 2 düşüşle 8333 puana kadar geriledi.

Endeks önceki kapanışa göre 180 puan azalırken toplam işlem hacmi 150,2 milyar lira düzeyinde oldu.

GCM Yatırım Banner

Analistler teknik açıdan endekste 8600 ve 8700 seviyesinin direnç, 8300 puanın ise destek konumunda olduğunu belirtiyor.

Sektör endeksleri arasında en çok kazandıran yüzde 4,9 ile spor olurken en çok gerileyen yüzde 3,6 ile ulaştırma oldu. Bankacılık yüzde 1,5, holding yüzde 1,6 değer kaybetti.

Haftanın ilk günlerinde yurt içi piyasalarının yakından takip ettiği bazı önemli gelişmeler meydana geldi. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Ağustos ayına yönelik enflasyon verilerini açıkladı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Hafize Gaye Erkan ise Meclis’te sunum yaparak enflasyona ve büyümeye yönelik açıklamalarda bulundu. Piyasaların sıradaki gündemi Hazine ve Maliye Bakanı’nın Londra’da yatırımcılarla yapacağı toplantı olacak.

Endekste Hangi Seviyeler Önemli?

Osmanlı Yatırım Menkul Değerler A.Ş.’de Yatırım Danışmanı olan Sadık Mazanoğlu, Ekonomi Ekranı’nda Borsa İstanbul’a yönelik beklentilerini paylaştı. Önemli 2 verinin geride kaldığını söyleyen Mazanoğlu, bunlardan ilkinin enflasyon, ikincisinin ise Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı’nın Meclis’te yaptığı sunum olduğunu belirtti.

Söz konusu gelişmelerin piyasaları etkilediğini vurgulayan uzman, Borsa İstanbul’da dolar bazlı yukarı yönlü hareket ettiğini aktardı ve 305 dolardaki direncin kırıldığına dikkat çekti. Direnç noktasının 305 dolar olduğunu ve bunun BIST 100 endeksinde 8400 puana karşılık geldiğini paylaştı.

Dolar bazlı 325 seviyesinin rahatlıkla görülebileceğini öngören Mazanoğlu, 8400 puan direncinin altına düşülmediği sürece 9000 puana yükseliş gerçekleşebileceğini ifade etti.

“Perakende Sektöründe En Uygun Hisse”

Gıda perakende sektöründe genel olarak Ağustos, Temmuz, Eylül aylarının yüksek sezon olarak nitelendirildiğini dile getirdi.

Sektördeki en uygun hisselerden birinin Şok Marketler (SOKM) olduğunu savunan Marazoğlu, enflasyonist ortamın şirkete üçüncü çeyrekte olumlu etki edeceğini bildirdi. Şirketin büyük şehirlerdeki yerel marketlerle süper marketler arasında bir pazar edinmeye çalıştığını, bu nedenle Pazar kaybının rakiplerine göre daha düşük olduğunu kaydetti. SOKM, günlük yüzde 1 artışla kapanışını 60 TL’den yaptı.

2023 yılı ciro artışı hedefinin bir önceki yıla göre yüzde 75 – 85 bandı olarak açıklandığını ve şirketin bu hedefine yaklaşabileceğini vurguladı. Ayrıca şirketin metrekare bazında büyüme gibi hedefleri olduğunu da sözlerine ekledi.

Şok Marketler’in olumsuz yanlarından birinin dijital satış pazarındaki hasılatı olduğunu belirten uzman, bu alandaki payının yüzde 5 civarında olduğunu ve rakiplerinin gerisinde kaldığını aktardı.

Şirketin Ağustos’ta temettü verdiğini hatırlattı ve yapılan açıklamalara göre düzenli temettü vermeyi hedeflediğini paylaştı. Yabancı yatırımcı geldiğinde ilgi göstereceği sektörlerden birinin perakende olacağını, bu çerçevede SOKM hisselerinin ön planda tutulacağını savundu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.