Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

TCMB Başkanı Erkan’dan Büyüme ve Dezenflasyon Mesajı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Hafize Gaye Erkan, Türkiye Büyük Millet Meclisi Plan ve Bütçe Komisyonu'nda sunum gerçekleştirdi.
TCMB Başkanı Erkan’dan Büyüme ve Dezenflasyon Mesajı
Son Güncelleme: 

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Hafize Gaye Erkan, Türkiye Büyük Millet Meclisi Plan ve Bütçe Komisyonu’nda bir sunum yaptı ve önemli açıklamalarda bulundu. Erkan, fiyat istikrarının temel amaçları olduğunu ve bunu sağlamak için tüm araçlarını kararlılıkla kullanmaya devam edeceklerini söyledi.

TCMB Başkanı sunumda, parasal sıkılaştırmayı makro ihtiyati çerçevedeki sadeleştirme ile birlikte yürüterek, hem parasal aktarım mekanizmasının güçlenmesini, hem de attığımız adımların makro finansal istikrarı pekiştirmesini hedeflediklerini ifade etti.

Erkan açıklamasının devamında, “Beklentileri yeniden çıpalayacak, ekonomideki güven ve öngörülebilirliği artıracak para politikasını sabırla uygulamaya yönelik kararlılığımızı attığımız adımlarla gösteriyoruz.” ifadelerini kullandı.

‘Enflasyonda Tek Hane 2026’da Görülecek’

Parasal sıkılaştırma sürecimizin ve güçlü bir eğilim gösteren rezerv birikiminin etkilerinin döviz kuru istikrarını desteklediğini aktaran Erkan, “Parasal sıkılaştırma adımlarımızın birikimli etkileri ile ana eğilimi düşürerek, dezenflasyonu 2024 yılında Enflasyon Raporu’ndaki patika ile uyumlu şekilde tesis etmekte kararlıyız.” diye konuştu.

Erkan, yıllık enflasyonda düşüşü baz etkisiyle Mayıs 2024’ten sonra görmeye başlayacaklarını, 2025’te istikrar dönemi olacağını ve 2026’da enflasyonu tek haneye indireceklerini söyledi.

MANŞET HABER
Dış Ticarette Denge Zamanı: Açık Kapanıyor mu?

Gündemlerinde sıfır atma veya 500 liralık banknotun yer almadığını vurgulayan Erkan, ihtiyaç kredisi ve nakit kredi arasındaki farkın kapandığını söyledi.

Deprem nedeniyle kamu gelirlerini destekleyici tedbirlerin açıklandığını paylaştı ve bu tedbirlerin fiyatlardaki güncellemeleri içerdiğini söyledi. Sanayiye yönelik elektrik ve doğalgaz artışları gibi devam eden gelişmelerin enflasyonun artışına katkı sunmaya devam edeceğini bildirdi.

Erkan: Büyümeden Ödün Vermeden Dezenflasyon Sağlanabilir

Erkan, büyümeden ödün vermeden de dezenflasyon sağlanabileceğini belirterek, ücret, kur ve vergilerin, enflasyona önemli ölçüde yansıdığını söyledi.

TCMB Başkanı Erkan, Haziran ayından bugüne süregelen parasal sıkılaştırma sürecinin etkilerini belirgin şekilde 2024 yılında görmeye başlayacaklarını, bu nedenle 2024 yılını dezenflasyon dönemi olarak tanımladıklarını vurguladı.

Erkan: KKM Bakiyesi Geriliyor

TCMB Başkanı Erkan, mevduat gelişmelerine bakıldığında, Ağustos ayındaki kur korumalı hesaplardan Türk lirası vadeli mevduata geçişi teşvik eden kararların olumlu yansımalarını gözlediklerini söyledi. Eylül ayı itibarıyla toplam mevduat artışının sürükleyicisinin belirgin şekilde artan TL mevduat hesapları olduğunu sözlerine ekledi.

Erkan, düzenlemeler neticesinde 22 Eylül itibarıyla son dört haftada KKM bakiyesinin 64 milyar TL gerilediğini, TL mevduatların 465 milyar TL arttığını ve yabancı para mevduatlarının da 3,2 milyar dolar azaldığını ifade etti. Düzenlemelerin mevduat kompozisyonuna etkilerinin zaman içinde daha da belirgin hale geleceğini belirtti.

Erkan, kur korumalı mevduat bakiyesi gerilerken rezervlerde de artış sağlanmasının, KKM’den ve Döviz mevduatlarından TL’ye geçiş stratejisinin başarıyla ilerlediğine ve TL’ye arzu edilen sağlıklı geçişin başladığına işaret ettiğini söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu