Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yabancılar Borsada Alıcılı Pozisyona Geçti: 74,4 Milyon Dolar

TCMB’nin açıkladığı verilere göre yurt dışında yerleşik kişiler Borsa İstanbul’da 74,4 milyon dolarlık hisse aldı. İşte detaylar;
Yabancılar Borsada Alıcılı Pozisyona Geçti: 74,4 Milyon Dolar
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB), haftalık menkul kıymet istatistiklerini açıkladı. Borsa İstanbul’daki yönü ciddi şekilde etkileyen yabancı yatırımcılar 22 Eylül haftasında 74,4 milyon dolarlık hisse aldı. Yabancılar, 15 Eylül haftasında 200,8 milyon dolarlık satış yapmıştı.

Yurt dışında yerleşik kişilerin aynı dönemde aldığı Devlet İç Borçlanma Senedi (DİBS) 91,8 milyon dolara çıktı.

Yabancılar Borsada Alıcılı Pozisyona Geçti: 74,4 Milyon Dolar Kaynak: TCMB

Yabancılar 15 Eylül haftasında 200,8 milyon dolarlık hisse senedi satarken 7,4 milyon dolarlık DİBS almıştı.

Türkiye’de ekonomi yönetiminin attığı adımlar, piyasalarda Ortodoks politikalara dönüş olarak algılandı. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) 21 Eylül’de politika faizini 500 puan artırdı ve yüzde 25’ten yüzde 30’a yükseltti.

GCM Yatırım Banner

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ise New York’ta ABD’li yatırımcılarla bir araya geldi. Söz konusu gelişmelerle birlikte uluslararası kredi derecelendirme kuruluşları Türkiye’ye yönelik olumlu açıklamalar yaptı. Bu faktörler genel anlamda Türkiye’ye yönelik beklentilerin iyileşmesine ortam hazırladı.

Uzmanlar, Borsa İstanbul’da yeni zirvelere ulaşılabilmesi için yabancı para girişinin önemli olduğunu vurgulamaya devam ediyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.