Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Borsa Yeni Kararlarla Yeşillendi! Günlük Artış Yüzde 10

Sancılı ve acı dolu bir süreç diyebileceğimiz dönemde Borsa İstanbul’da bugün itibarıyla işlemler tekrar başladı. BIST 100 sert yükseldi. İşte detaylar;
Borsa Yeni Kararlarla Yeşillendi! Günlük Artış Yüzde 10
HABER GİRİŞ

Yeni yıla 5568 puandan başlayan borsada Ocak ayında negatif yönlü hareketlilikler kendini gösterdi. Sert düşüşlere neden olan birçok nedene işaret edildi. Yatırımcıların ve uzmanların Sermaye Piyasası Kurulu’na (SPK) yönelik eleştirileri geçen ayın gündemine yerleşen konular arasında yer aldı.

Şubat ayında volatilitenin devam ettiği borsa bu kez tüm Türkiye’yi yasa boğan Kahramanmaraş merkezli 7,7 ve 7,6 şiddetindeki, yüzyılın en büyük depremlerinden etkilendi. Binlerce vatandaşın yaşamını yitirdiği, evsiz kaldığı, yakınları kaybettiği süreçte uzmanlar yine SPK’yı hedef aldı. Borsada 8 Şubat’a kadar işlemlere devam edilmesi, hem uzmanların hem de siyasilerin büyük tepkisine neden oldu.

Depremin etkilediği 10 ilde bulunan 381 bin yatırımcı, borsada 5,4 milyar TL zarara uğradı.

İşlemlere Ara Verilen Süreçte Hangi Kararlar Alındı?

15 Şubat’ta tekrar işleme başlayan Borsa İstanbul için kritik kararlar alınmıştı. Aktarılan bilgilere göre Türkiye Varlık Fonu borsada oynaklığın ciddi boyutlarda olduğu esnalarda hisse alımı gerçekleştirecek.

Borsa İstanbul’da işlem gören ve daha önce tedbir kararı alınan 55 şirketin tüm tedbirleri kaldırıldı.

GCM Yatırım Banner

Pay Piyasasında Emir İptali, Fiyat Kötüleştirme ve Miktar Azaltımı (İAK) ücret kalemleri yüzde 20 oranında artırıldı. Ayrıca VİOP’ta uygulanan iradi emir iptal ücreti oranı yüzde 20 yükseltildi.

BIST 100 Sert Yükseldi

Borsa Yeni Kararlarla Yeşillendi! Günlük Artış Yüzde 10Kaynak: Paratic Piyasalar

23 Ocak’ta 5551 puanda seyreden BIST 100, 7 Şubat’a kadar sert düşüşler gösterdi. Türkiye’yi yasa boğan deprem felaketi sürecinde 8 Şubat’ta işlemler durdurulmuştu. Son işlemini 7 Ocak’ta yapan Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi kapanışını 4501 puandan yapmıştı. İşlemlere ara verilen süreçte borsaya yönelik önemli kararlar alındı.

15 Şubat’a 4769 puandan başlayan endeks, günlük yüzde 9,8 oranında artarak 4950 puana kadar çıktı. Endeks önceki kapanışa göre 445 puan artarken işlem hacmi 33,2 milyar lira düzeyinde oldu.

Analistler, BIST 100 endeksinde 4750 ve 4600 seviyelerinin destek, 5100 puanın direnç konumunda bulunduğunu bildirdi.

Borsa Yeni Kararlarla Yeşillendi! Günlük Artış Yüzde 10Kaynak: Paratic Piyasalar

Sektör endeksleri arasında en çok kazandıran yüzde 10 ile iletişim ve madencilik oldu. Bankacılık endeksi yüzde 9,96, holding endeksi ise yüzde 9,70 oranında yükseldi.

Yurt içinde piyasalara yönelik alınan kritik kararlar, TL varlıklara olan ilgiyi artırdı. Borsa İstanbul’da işlem gören şirketlerin hisse geri alım programlarını açıklaması pozitif havanın oluşmasına büyük katkı sağladı.

Küresel pay piyasalarında dalgalı bir havanın hakim olduğu görülüyor. Amerika Birleşik Devletleri’nde beklentilerin üstünde açıklanan enflasyon verileri piyasalarda soru işaretine neden oldu.

Yarın yurt içinde haftalık para ve banka istatistikleri, yurt dışında ise ABD’de Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE), konut başlangıçları, inşaat izinleri gibi önemli veriler takip edilecek.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.