Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Borsa için Kritik Karar: Varlık Fonu Piyasayı Destekleyecek

Binlerce yatırımcı ve bazı uzmanlar borsanın açılışının ertelenmesi gerektiğini vurgularken endekslerdeki oynaklıklar için yeni tedbirler konuşuluyor. İşte detaylar;
Borsa için Kritik Karar: Varlık Fonu Piyasayı Destekleyecek
HABER GİRİŞ

Türkiye’nin oldukça zor bir süreçten geçtiği dönemde binlerce can kaybı verildi. Kahramanmaraş merkezli 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerden sonra yaraları sarmak için tüm ülke seferber olmuş durumda. Gündemdeki konulardan biri de Sermaye Piyasası Kurulu’na (SPK) yönelik eleştiriler ve Borsa İstanbul’un mevcut durumu olarak karşımıza çıkıyor.

Bazı kaynakların aktardığı bilgilere göre Türkiye Varlık Fonu (TVF), bünyesindeki Fiyat İstikrarı Fonu mekanizmasıyla piyasayı desteklemek için hazırlanıyor.

Yetkililerin Bloomberg’e aktardığı bilgilere göre kamu bankaları, varlık fonu şirketleri ve Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), Türkiye Varlık Fonu bünyesindeki Fiyat İstikrarı Fonu’na sermaye aktaracak. Fon, bu sermayeyi kullanarak borsada oynaklığın ciddi seviyelerde olduğu anlarda hisse alımı gerçekleştirecek.

Son günlere bakıldığında borsayla ilgili eleştirilerin hızla arttığı görülüyor. Yatırımcılar ve uzmanlar borsanın açılış tarihinin ertelenmesi gerektiğini vurguluyor. Öyle ki Türkiye’nin yasa boğulduğu deprem sürecinde evsiz kalan, hayatını kaybeden, internete ya da telefona erişimi olmayan binlerce yatırımcı bulunuyor. Bu kapsamda hem depremin ilk günlerindeki işlemlerin iptal edilmesi hem de borsanın açılışının ertelenmesi için çağrılar sürüyor.

Şimdi Kayıt Olun
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın