Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Borsada Mağduriyet Artıyor! Depremzede Yatırımcılar Zarar Ediyor

Yaşam mücadelesi veren, telefona, internete hatta insani ürünlere erişimi olmayan yatırımcılar için SPK’ya çağrılar başladı. Uzmanlar ne diyor? İşte detaylar;
Borsada Mağduriyet Artıyor! Depremzede Yatırımcılar Zarar Ediyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Kahramanmaraş merkezli 10 ilin etkilendiği 7,7 ve 7,6 şiddetindeki depremlerin ardından tüm Türkiye yasa boğuldu. Milyonlarca insan depremzedelere yardım etmek için maddi-manevi destek olmaya çalışıyor. Bu süreçte hem borsa yatırımcıları hem de uzmanlar Sermaye Piyasası Kurulu’nu (SPK)  adeta topa tuttu.

Uzmanlar, deprem sürecinde SPK tarafından yetkililerin açıklamalar yapmaması, müdahalelerde geç kalınması, iletişim eksikliği gibi konulara vurgular yapıyor. 8 Şubat’ta alınan Borsa İstanbul’da işlemlerin 15 Şubat 2023’e kadar durdurulması kararı, yatırımcılar için yeterli görülmedi. Son bilgilere göre borsa Çarşamba günü işleme başlayacak.

Yine geçtiğimiz günlerde binlerce yatırımcı, depremden sonra 8 Şubat’a kadar yaklaşık 2.5 günlük işlemlerin iptal edilmesi için çağrılar yapmıştı.

“İşlemler İptal Edilmeli”

Merkezi Kayıt Kuruluşu’nun (MKK) verilerine göre deprem bölgesinde 400 bine yakın borsa yatırımcısı var. Bu yatırımcıların 56 milyar lirayı aşan bir portföyü olduğu biliniyor. Türkiye’nin şoka uğradığı felaketin ilk günlerinde enkaz altında yaşam mücadelesi veren veya evini kaybederek oldukça zor durumda kalan insanlar ciddi zararlar etti.

Uzmanlar, bölgedeki insanların büyük zarar ettiğini söylüyor. Bu kapsamda binlerce kişi Twitter üzerinden depremin ilk günlerinde yapılan işlemlerin iptal etmesi gerektiğini vurguladı.

GCM Yatırım Banner

“Borsanın Açılışı Ertelenmeli”

Türkiye’nin yaralarını sardığı, tek yürek olarak bölgeye destek vermeye çalıştığı dönemde Borsa İstanbul’da işlemlerin 15 Şubat’ta tekrar başlayacak olması uzmanların ve binlerce yatırımcının tepki göstermesine neden oldu.

Uzmanlar, yatırımcıların korunması için yetkililerin gerekli tedbirleri almadığından şikayet ederek borsanın 5 gün daha işleme açılmaması için çağrıda bulunuyor.

Depremzedeler Zarar Ediyor

Tüm dünyanın seferber olduğu, süreç için tüm kaynakların kullanıldığı dönemde evsiz kalan, yakınını kaybeden binlerce insan bulunuyor. Bölgedeki depremzedeler tahmin edilemez acılar yaşarken bir yandan da zarar ediyor.

Birçok insanın canını bile son anda kurtardığı felakette, internete, telefona herhangi bir erişimi bulunmuyor. Bu kapsamda SPK’nın yetersiz kaldığı düşünülen depremin ilk 3 gününde binlerce depremzede mağduriyet yaşadı.

Uzmanlar, depremden etkilenen yatırımcıların zararlarının kapatılması, giderilmesi için bir adım atılması gerektiğini aktarıyor.

AKP’li Metin Külünk, bugün Twitter hesabından paylaşım yaparak yatırımcıların şikayetlerine vurgu yaptı.

Borsada Mağduriyet Artıyor! Depremzede Yatırımcılar Zarar EdiyorKaynak: Twitter

Borsada Mağduriyet Artıyor! Depremzede Yatırımcılar Zarar EdiyorKaynak: Twitter

AKP’li tanınan isim Metin Külünk, küçük yatırımcıyı mağdur edecek her şeyden uzak durulması gerektiğini söyledi. Bir siyasi partinin başındaki ismin küçük yatırımcıları tahrik edeceği yönünde duyumlar aldıklarını paylaştı. Muhalefet partilerine bakıldığında Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun borsayla ilgili sıklıkla paylaşım yaptığı görülüyor.

Külünk, 6 Şubat Pazartesi günkü işlemler ile yatırımcıya zarar veren tüm işlemlerin iptal edilmesi gerektiğini paylaştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.