Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Borsada Sert Düşüşler Sonrası İşlemlerin Durdurulması Kararı Alındı

Kahramanmaraş’taki deprem sonrası düşüşün derinleştiği borsada işlemlerin durdurulmasına karar verildi. Ayrıntılar geliyor…
Borsada Sert Düşüşler Sonrası İşlemlerin Durdurulması Kararı Alındı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Borsa İstanbul yeni haftada devre kesicilerin sıkça çalıştığı bir dönemden geçti. Haftaya 4997 puandan giriş yapan BIST 100 endeksi, Kahramanmaraş’ta yaşanan büyük depremler sonrası kayıplarını artırdı.

Düşüşlerin bugün de devam etmesinin ardından Borsa İstanbul’dan işlemlerin durdurulduğuna dair açıklama geldi. Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP)gönderilen yazıda, “Borsamız Pay Piyasası ile Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası pay ve pay endeksi türev pazarlarında işlemlerin durdurulmasına karar verilmiştir.” ifadelerine yer verildi.

BIST 100 günlük grafik
Kaynak: Paratic Piyasalar

Endeks güne düşüşle başlamış ve yüzde 0,52’lik kayıpla 4482 puana gerilemişti. Düşüşün yüzde 5’i aşması ile beraber devre kesici çalıştı. Daha sonrasında borsada işlemler yeniden başlatıldı ve günlük kaybın yüzde 7’ye ulaşması ile beraber ikinci kez devre kesici çalışmış oldu.

Borsada işlemlerin durdurulması kararı, iki kez devre kesici çalışmasının ardından gerçekleşti. BIST 100 endeksi işlemler durdurulduğunda 4186 puan seviyesindeydi. Endeks Ocak ayının ilk haftasında 5704 puana kadar çıkarak tarihinin en yüksek seviyesine ulaşmıştı. Bugün ayrıca Mart 2021’den bu yana en büyük günlük düşüş yaşanmış oldu.

Sektör bazında teknoloji, spor, inşaat, elektrik ve sigorta endeksleri yüzde 6’ya yakın düştü. En az düşüş ise mineral ürünleri ve perakende ticarette gerçekleşti.

GCM Yatırım Banner

O günden bu yana kayıplarını artıran endeks yüzde 20’den fazla düşmüş ve ayı piyasasına girdiği yorumları yapılmıştı. Son haftadaki düşüş dalgası, Kahramanmaraş merkezli ve 10 ili etkileyen büyük depremlerin ardından gerçekleşti.

Borsa İstanbul’dan Yeni Açıklama

Borsada işlemlerin durdurulmasının ardından yeni haftaya kadar işlem yapılmayacağına dair yeni bir açıklama geldi.

KAP’a gönderilen bildirimde, deprem felaketi sonrasında yaşanan volatilite artışı ve olağandışı fiyat hareketleri nedenleriyle borsadaki işlemlerin 8 Şubat 2023 saat 11:00 itibarıyla 5 iş günü süreyle durdurulduğu belirtildi.

Böylece 14 Şubat 2023’e kadar borsada işlemler durdurulmuş olacak. Açıklamada ayrıca 8 Şubat 2023 tarihinde gerçekleştirilen tüm işlemlerin iptal edildiği kaydedildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın