Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Borsa İstanbul Açıkladı! Yeni Tedbirler Belli Oldu

Borsa İstanbul, bugün KAP üzerinden piyasa işleyiş esaslarındaki yeni değişiklikleri duyurdu. Detaylar haberde...
Borsa İstanbul Açıkladı! Yeni Tedbirler Belli Oldu
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye’de 6 Şubat tarihinde Maraş merkezli yaşanan 7,7 depremin ardından Borsa İstanbul’da işlemeler durdurulmuştu.  Borsa İstanbul, bugün Kamu Aydınlatma Platformu üzerinden piyasaların açılışı ile birlikte piyasa işleyiş esaslarında yapılacak değişiklikler hakkında açıklama yaptı.

Buna göre Pay Piyasası ile Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası bünyesindeki Pay ve Endeks Türev Pazarlarında, emtia sertifikaları hariç tutulmak üzere Pay Piyasasında açılış seansı uygulanan tüm sermaye piyasa araçlarında ve VİOP işlem gören tüm sözleşmelerde, açılış seansında emir iptali, fiyat kötüleştirme ve miktar azaltımına izin verilmeyecek.

Ayrıca Pay Piyasasında emir işlem oranı 15:1’den 5:1’e düşürülecek ve eşik değer aşım ücreti 0,03 kuruştan 0,25 kuruşa yükseltilecek.

“VİOP’ta Emir İptali Ücreti Yüzde 20 Oranında Yükselecek”

Söz konusu değişiklikler kapsamında Pay Piyasasında Emir İptali, Fiyat Kötüleştirme ve Miktar Azaltımı (İAK) ücret kalemleri yüzde 20 oranında artırılacak. Bunun yanında VİOP’ta yüz binde olarak uygulanan iradi emir iptal ücreti oranı yüzde 20 oranında yükseltilecek.

Borsa İstanbul diğer kararları ise şu şekilde açıklandı:

Şimdi Kayıt Olun

“ VİOP ve Pay Piyasası seans sonu saatlerinin uyumlaştırılması amacı ile VİOP’ta işlem gören tüm vadeli işlem ve opsiyon sözleşmelerinin seans sonu zamanının 5 dakika kısaltılarak tam iş günlerinde 18.10, yarım işgünlerinde 12.40 olarak belirlenmesine, geri alım yapan şirketler üzerine yeni bir endeks hesaplanmasına, borsamız gözetim faaliyetleri kapsamında hâlihazırda devam etmekte olan yatırım aracı bazındaki tüm tedbirlerin kaldırılmasına karar verilmiştir.

Ayrıca, VİOP’ta Pay ve Endeks Türev Pazarlarında yer alan sözleşmelerdeki bekleyen İptale Kadar Geçerli (İKG) ve Tarihli (TAR) emirler Borsa tarafından iptal edilecektir.”

Deprem Sonrasında Borsa İstanbul’da ne oldu?

Türkiye’de Maraş merkezli yaşanan deprem sonrasında Borsa İstanbul’da işlemlerin devam etmesi vatandaş açısından büyük tepkilere neden olmuştu.

Borsa İstanbul, felaketin gerçekleştiği günde öğle saatlerinde pay piyasalarındaki açığa satış işlemlerini geçici olarak yasakladı. Depremden 3 gün sonra yapılan açıklamada ise 14 Şubat 2023’e kadar borsada işlemlerin durdurulduğunu açıkladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.