Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Borsa İstanbul Alım Satım Sistemi için Deprem Tedbiri Aldı

Borsa İstanbul, Kahramanmaraş merkezli ve 10 ilin etkilendiği depremin ardından pay piyasası alım satım sistemine ilişkin geçici tedbirler devreye aldı. İşte detaylar;
Borsa İstanbul Alım Satım Sistemi için Deprem Tedbiri Aldı
HABER GİRİŞ

Borsa İstanbul bugün pay piyasası alım satım sistemine ilişkin Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) duyuruda bulunuldu. Borsa İstanbul tarafından yapılan duyuruya göre bugünden itibaren pay piyasalarındaki açığa satış işlemleri geçici olarak yasaklandı.

Türkiye’nin Kahramanmaraş şehrinin Pazarcık ilçesinde saat 4.17’de meydana gelen 7,4 büyüklüğündeki depremin ardından Borsa İstanbul, pay piyasası alım satım sistemine geçici bazı tedbirleri devreye aldı.

Sermaye Piyasalarının Güvenilirliği, Şeffaflığı ve İstikrarına Dikkat Çekildi

Borsa İstanbul, açığa satış işlemleriyle ilgili aldığı geçici tedbirlere sebep olaraksa sermaye piyasalarının güvenilirliği, şeffaflığı, istikrarlı bir ortamda işleyişinin sağlanması olduğunu sundu. Böylece yatırımcıların hak ve yararlarının korunmasının temin edileceği öne sürüldü.

Alınan tedbirlerin kapsamında, gün içinde açığa satış tuşuna basılmadan yapılan ve aynı gün içinde kapatılan pozisyonların da söz konusu olduğu bildirildi.

Yatırımcıların ve yatırım kuruluşlarının bilgilendirilmesine dayalı yayımlanan metninde, yatırımcılar tarafından satışa konu edilecek paylar için depo şartı uygulanması da yasak kapsamına dahil edildi.

GCM Yatırım Banner

Kararın Takibi Yatırım Kuruluşlarının Sorumluluğunda

Yapılan açıklamada mülkiyetinde payı bulunan yatırımcılar içinse söz konusu kıymetlerin satışını sadece ilgili kıymetlerin bulunduğu yatırım kuruluşları üzerinden yapabileceğine dikkat çekildi.

Kurul tarafından alınan karardaki uyumun kontrol ve takibinde sorumluluğun yatırım kuruluşlarında olduğu vurgulandı.

Türkiye’de sabaha karşı yaşanan depremden Adana, Osmaniye, Adıyaman, Şanlıurfa, Diyarbakır, Malatya, Batman, Bingöl, Elazığ, Kilis, Diyarbakır, Mardin, Siirt, Şırnak, Van, Muş, Bitlis, Hakkari ve Hatay olmak üzere çevre iller de etkilendi.

Depremden etkilenen şehirlerde yoğun hasarlar meydana geldi. Depremin, 7 kilometre derinlikte olduğu ve Suriye, Irak, Lübnan ve Mısır’a kadar yayıldığı bildirildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.