Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Borsa Yatırımcıları Dikkat! 2024’te Bu Sektörler Ayakta Kalacak

Son dönemde beklentilerin oldukça altında kalan borsa hakkında konuşan Kadirhan Öztürk, 2024’te öne çıkardığı defansif sektörleri yatırımcılarla paylaştı. İşte detaylar;
Borsa Yatırımcıları Dikkat! 2024’te Bu Sektörler Ayakta Kalacak
HABER GİRİŞ

Borsa İstanbul’da uzun süredir keyifsiz bir tablo öne çıkarken yatırımcılar doğru tercih ve yatırım yapmak için uzmanların tavsiyelerine kulak veriyor. Popülerliğini hala koruyan ancak toparlanmakta oldukça zorlanan Borsa İstanbul için yukarı yönlü beklentiler devam ediyor.

3 Ekim’de 8562 ile tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkan BIST 100 endeksi, 13 Kasım’da kapanışını yüzde 2,6 düşüşle 7568 puandan yaptı. Zirve noktasından yaklaşık 1000 puan geride olan endeksteki geri çekilmeler, yatırımcıların soru işaretlerinin artmasına neden oldu.

Tacirler Yatırım Araştırma Direktörü Kadirhan Öztürk, Borsa İstanbul’ yönelik değerlendirmelerini ve 2024’te ayakta kalacak defansif sektörleri yatırımcılarla paylaştı.

Borsa İstanbul’da bilanço döneminin sona erdiğine işaret eden Öztürk, son günlerde bunun da fiyatlamasının yapıldığını belirtti. Endeksin 8 günlük ortalamanın altına indiğini aktaran uzman, bu hafta takip edeceği en önemli destek seviyesinin 100 günlük hareketli ortalama olan 7500 seviyeleri olduğunu ifade etti.

Cari Denge, Tahvil ve THYAO Uçak Alımı Yorumu

Öztürk, çok önemli ve ekstra bir haber akışı olmadığı sürece borsada çok sert düşüşler beklemediğini, ancak 7400 – 7550 seviyelerine kadar geri çekilmenin görülebileceğini sözlerin ekledi.

GCM Yatırım Banner

Bu hafta içinde Anayasa Mahkemesi, İsrail – Hamas arasındaki olayların ve Amerika Birleşik Devletleri’nden gelecek olan enflasyon verisinin takip edileceğini bildirdi.

Gün içinde cari denge rakamlarının açıklandığını söyleyen uzman, cari dengenin lehine gerçekleşen fazlanın piyasalar için bir miktar olumsuz olabileceğini, ancak Türkiye ekonomisi için olumlu olduğunu aktardı.

Almanya’nın en büyük bankası konumundaki Deutsche Bank, 13 Kasım’da Türk lirası cinsi tahvillerin 2024 yılı için en iyi yatırım aracı olabileceğini öne sürdü. Bunun borsa için çok olumlu bir gelişme olmadığını dile getirdi.

Türk Hava Yolları’nın (THYAO) Airbus ile uçak alımına yönelik yaptığı anlaşmaya dikkat çeken Öztürk, THYAO hisselerinin bunu zayıf bir şekilde fiyatladığını ifade etti. THYAO, kapanışını yüzde 1,3 artışla 232,2 TL’den yaptı.

Küçük Yatırımcı Ne Yapmalı?

Kadirhan Öztürk, nakdi olanlar için kademeli olarak düştükçe almanın mantıklı olduğunu söyledi. Asgari ücretin artırılacağını dolayısıyla enflasyon beklentilerinin yükseleceğini belirtti ve sonrasında borsada “cılız bir zirve” görülebileceğini aktardı. O sürece kadar borsanın düşük işlem hacimleriyle devam edeceğini, büyük bir hikaye olmadığını ve yabancı yatırımcının beklenmediğini vurguladı.

2024 için Defansif Sektörler

Uzman, ekonomideki yavaşlamanın hissedilmesiyle birlikte mevcut tabloda 2024 için öne çıkardığı defansif sektörlerin gıda perakende ve finansal kiralama, faktöring olduğunu açıkladı. 2024’te ekonomik durgunluğun kesinlikle gerçekleşeceğini kaydeden Öztürk, bu durgunluktan hiç etkilenmeyecek ya da görece olumlu etkilenecek şirketlerin tespit edilmesi gerektiğini paylaştı.

Hazine ve Maliye Bakanı’nın birinci ağızdan “Talebi engellemeden enflasyonu düşüremeyiz” dediğini hatırlattı. Bu kapsamda ekonomideki durgunluktan etkilenmeyecek defansif sektörlerin ve hisselerin toplanması gerektiğini ifade etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.