Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Merakla Beklenen Cari Denge Verisi Açıklandı

Merkez Bankası tarafından açıklanan verilere göre cari denge Eylül’de beklendiği gibi fazlaya geçti.
Merakla Beklenen Cari Denge Verisi Açıklandı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye’nin en önemli makroekonomik sorunları arasında yer alan cari açık rakamları açıklandı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Eylül ayına ait ödemeler dengesi gelişmelerini yayımladı. Buna göre cari denge Eylül ayında 1 milyar 876 milyon dolar fazla verdi.

Ağustos ayında 619 milyon dolar açık vermişti. AA Finans anketine katılan ekonomistler ise Eylül için 1 milyar 529 milyon dolar fazla bekliyordu. Böylelikle piyasa beklentisinin üzerinde fazla vererek, iyimserliği artırdı.

Eylül’de altın ve enerji hariç cari işlemler hesabı 7 milyar 118 milyon dolar fazla verdi. Ödemeler dengesi tanımlı dış ticaret açığı 3 milyar 657 milyon dolar oldu.

Hizmetler dengesi kaynaklı girişler 6 milyar 253 milyon dolar, birinci gelir dengesi kaleminde 851 milyon dolar net çıkış, ikincil gelir dengesi kaleminde 131 milyon dolar net giriş oldu.

9 Aylık Cari Açık 41 Milyar Dolar

TCMB Ödemeler Dengesi
Kaynak: TCMB

Ocak ve Eylül aylarını içeren dokuz aylık cari açık 40 milyar 835 milyon dolar oldu. Doğrudan yatırımlardan kaynaklanan net çıkışlar 337 milyon dolar olarak gerçekleşti.

GCM Yatırım Banner

Portföy yatırımlarında 1 milyar 18 milyon dolar net giriş oldu. Yurt dışı yerleşikler hisse senedi piyasasında 263 milyon dolar net satış, devlet iç borçlanma senetleri piyasasında ise 90 milyon dolar net alış yaptı.

Bankalar yurt dışındaki tahvil ihraçlarıyla ilgili olarak 1,4 milyar dolar, diğer sektörler 400 milyon dolar net borçlanma gerçekleştirdi.

Diğer yatırımlar altında, yurt içi bankaların yurt dışı muhabirlerindeki efektif ve mevduat varlıkları 3 milyar 258 milyon dolar net azalış kaydetti.

Yurt dışı bankaların yurt içindeki mevduatları, yabancı para cinsinden 162 milyon dolar, TL cinsinden 252 milyon dolar net artış sağladı.

Eylül ayında resmi rezervlerde 7 milyar 663 milyon dolar net artış olurken, net hata noksan kaynaklı girişler 208 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.