Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Cari Açık Ağustos’ta Hız Kesti

Merkez Bankası, Ağustos 2023 dönemine ilişkin cari denge verilerini yayımladı. Cari açık, piyasa beklentisine yakın geldi.
Cari Açık Ağustos’ta Hız Kesti
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), temel sorunlardan biri olan cari açık verilerini açıkladı. Ödemeler dengesi istatistiklerine göre cari denge Ağustos 2023 döneminde 619 milyon dolar açık verdi. Foreks Haber anketine katılan 16 ekonomistin medyan beklentisi 625 milyon dolar açık olması yönündeydi.

Ağustos ayında altın ve enerji hariç cari işlemler hesabı ise 6 milyar 149 milyon dolar fazla verdi. Ödemeler dengesi tanımlı dış ticaret açığı 7 milyar 104 milyon dolar oldu.

Cari denge Temmuz ayında 5,4 milyar dolar açık vermişti. Yedi aylık cari açık ise 42 milyar 286 milyon dolar olarak gerçekleşmişti.

8 Aylık Cari Açık 43,1 Milyar Dolar

8 Aylık Cari Açık 43,1 Milyar Dolar
Kaynak: TCMB

Ocak-Ağustos dönemi cari açık 43 milyar 132 milyon dolar oldu. Geçen yılın aynı döneminde 35 milyar dolar seviyesindeydi. Böylelikle yıllık değerlendirildiğinde 8 milyar dolarlık bir fark ortaya çıktı.

Doğrudan yatırımlardan kaynaklanan net girişler Ağustos’ta 106 milyon dolar oldu. Portföy yatırımları 880 milyon dolar net giriş kaydetti.

GCM Yatırım Banner

Yurt dışı yerleşiklerin hisse senedi piyasasında 131 milyon dolar net satış, devlet iç borçlanma senetleri piyasasında ise 382 milyon dolar net alış oldu.

Yurt içi bankaların yurt dışı muhabirlerindeki efektif ve mevduat varlıkları 83 milyon dolar net artış gösterdi.

Yurt dışı bankaların yurt içindeki mevduatları, yabancı para cinsinden 141 milyon dolar net artış, Türk lirası cinsinden 121 milyon dolar net azalış, toplamda ise 20 milyon dolar net artış yaptı.

Resmi rezervlerde 5 milyar 134 milyon dolarlık artış olurken, net hata noksan kalemi 4 milyar 583 milyon dolar fazla verdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın