Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Ekonomistlerin Ağustos Ayı Cari Açık Beklentisi Açıklandı

TCMB’nin açıklayacağı cari işlemler hesabına yönelik beklentiler paylaşıldı. 11 Ekim’de duyurulacak olan veriyle ilgili ekonomistlerin beklentisi ne? İşte detaylar;
Ekonomistlerin Ağustos Ayı Cari Açık Beklentisi Açıklandı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından 11 Ekim Çarşamba günü saat 10.00’da açıklanacak olan cari işlemler verisiyle ilgili tahminler geldi. Foreks Haber’in anketine katılan 16 ekonomistin Ağustos ayı cari işlemler medyan tahmini 625 milyon, ortalama beklentisi ise 1 milyar 124 milyon dolar açık oldu.

Ankette en yüksek beklenti 300 milyon dolar fazla olurken en düşük beklenti 3 milyar 843 milyon dolar açık şeklinde gerçekleşti. Ekonomistlerin 2023 yılı cari işlemler medyan beklentisi 48 milyar açık olurken ortalama tahmin 47 milyar 898 milyon dolar seviyesinde oldu.

Bir önceki ay düzenlenen ankette ekonomistler 2023 yılı için beklentilerinin 46 milyar 500 milyon dolar açık olduğunu ifade etmişti.

ABD merkezli yatırım bankası Goldman Sachs, Türkiye için 2023 yılı cari açık beklentisini 38 milyar dolardan 43 milyar dolara çıkarmıştı.

TCMB, 11 Eylül’de Temmuz ayı ödemeler dengesi gelişmelerini yayımlamıştı ve cari işlemler hesabının 5 milyar 466 milyon dolar açık verdiğini açıklamıştı.

MANŞET HABER
Döviz ve Borsa Kazançlarına Vergi Artırımı İddiası

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu