Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Goldman, Türkiye Cari Açık Tahminini 43 Milyar Dolara Çıkardı

ABD yatırım bankası Goldman Sachs, Türkiye için 2023 yılı cari açık beklentisini 38 milyar dolardan 43 milyar dolara yükseltti. İşte detaylar;
Goldman, Türkiye Cari Açık Tahminini 43 Milyar Dolara Çıkardı
Yorum

Türkiye’de Orta Vadeli Program’ın (OVP) açıklanmasının ardından uluslararası kuruluşlardan ve bankalardan Türkiye’ye yönelik tahminler, raporlar ve kredi notları paylaşılmaya devam ediyor. OVP’de üretimi ve ihracatı artırma vurgusu yapılırken ithalata bağımlılığın azaltılmasının hedeflendiği belirtilmişti.

ABD’li yatırım bankası Goldman Sachs, Türkiye’nin 2023 cari açık beklentisini 38 milyar dolardan 43 milyar dolara çıkardığını duyurdu. Konuyla ilgili raporda azalan TL mevduat faizlerinin Temmuz’da altın ithalatının artmasına neden olduğu belirtildi.

Dış talepteki zayıflığa da dikkat çekildi ve bunun devam etmesi nedeniyle mal ihracatının zayıf bir performans gösterdiği aktarıldı. Goldman  Sachs, söz konusu olumsuz etkilerin devam etmesini beklediklerini bildirdi.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB), Temmuz ayı verilerine göre cari işlemler hesabı 5 milyar 466 milyon dolar açık vermişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu