Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Goldman, Türkiye Cari Açık Tahminini 43 Milyar Dolara Çıkardı

ABD yatırım bankası Goldman Sachs, Türkiye için 2023 yılı cari açık beklentisini 38 milyar dolardan 43 milyar dolara yükseltti. İşte detaylar;
Goldman, Türkiye Cari Açık Tahminini 43 Milyar Dolara Çıkardı
HABER GİRİŞ

Türkiye’de Orta Vadeli Program’ın (OVP) açıklanmasının ardından uluslararası kuruluşlardan ve bankalardan Türkiye’ye yönelik tahminler, raporlar ve kredi notları paylaşılmaya devam ediyor. OVP’de üretimi ve ihracatı artırma vurgusu yapılırken ithalata bağımlılığın azaltılmasının hedeflendiği belirtilmişti.

ABD’li yatırım bankası Goldman Sachs, Türkiye’nin 2023 cari açık beklentisini 38 milyar dolardan 43 milyar dolara çıkardığını duyurdu. Konuyla ilgili raporda azalan TL mevduat faizlerinin Temmuz’da altın ithalatının artmasına neden olduğu belirtildi.

Dış talepteki zayıflığa da dikkat çekildi ve bunun devam etmesi nedeniyle mal ihracatının zayıf bir performans gösterdiği aktarıldı. Goldman  Sachs, söz konusu olumsuz etkilerin devam etmesini beklediklerini bildirdi.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB), Temmuz ayı verilerine göre cari işlemler hesabı 5 milyar 466 milyon dolar açık vermişti.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın