Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bu Hisse 108 TL’den 741 TL’ye Çıktı! Bedelsiz Onayı Coşturdu

Borsa İstanbul’da işler çok yolunda gitmezken bedelsiz açıklamasıyla yatırımcıların gözdesi olan şirket yüzde 10 artışla tavandan işlem görüyor. Hissedeki hareketlerin kaynağı ne?
Bu Hisse 108 TL’den 741 TL’ye Çıktı! Bedelsiz Onayı Coşturdu
HABER GİRİŞ

Bedelsiz açıklaması yaptıktan sonra yatırımcıların bir anda gündemine oturan Mia Teknoloji (MIATK), Borsa İstanbul’dan pozitif ayrışmaya devam ediyor. Borsa İstanbul BIST 100 endeksinde 8000 puan altından kurtulma çabası devam ederken MIATK hisseleri yüzde 10 yükselişle 742 TL’ye kadar çıktı.

Mia Teknoloji, 7 Haziran’da Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden bedelsiz sermaye artırımına yönelik açıklama yapmıştı. Şirket, 38 milyon TL olan mevcut sermayesini tamamı iç kaynaklardan karşılanmak suretiyle yüzde 1200 artırarak 494 milyon TL’ye artıracağını duyurdu.

Sermaye artırımının 97 milyon TL’sinin emisyon priminden, 359 milyon TL’sinin geçmiş yıl karlarından karşılanacağı belirtilmişti.

Söz konusu açıklamaların ardından MIATK hisselerine olan ilgi arttı ve yukarı yönlü sert hareketler başladı.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Kaynak: Paratic Piyasalar

GCM Yatırım Banner

7 Haziran’da bedelsiz açıklaması yapan MIATK, devam eden günlerde yukarı yönlü hareketine başladı. Hisse özellikle 31 Ekim’de tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkıp 909 TL’ye kadar yükselmişti.

13 Kasım saat 14:40 itibarıyla MIATK, günlük yüzde 10 artışla 741 TL’ye yükseldi. Hissede bedelsiz açıklamasından bu yana yüzde 579 oranında artış görüldü.

Borsa İstanbul BIST 100 endeksi aynı süreçte yüzde 0,5 düşüşle 7727 puanda seyrediyor. MIATK’nin borsadan pozitif ayrışmasının en büyük nedenlerinden biri de uzun zamandır beklenen bedelsiz başvurusunun onaylanması oldu.

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), 10 Kasım’da paylaştığı haftalık bülteninde Mia Teknoloji’nin yüzde 1200 oranında bedelsiz sermaye artırımını onayladı. Şirketin bedelsiz tarihiyle ilgili açıklamasının önümüzdeki günlerde yapılması bekleniyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.