Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Deutsche Bank’tan Türk Lirası Tahvilleri için 2024 Tahmini!

Almanya'nın en büyük pazar payına sahip bankası Deutsche Bank analistleri, TL tahvillerinin 2024 yılında en iyi yatırım olabileceğini öne sürdü. Detaylar;
Deutsche Bank’tan Türk Lirası Tahvilleri için 2024 Tahmini!
HABER GİRİŞ

Almanya’nın en büyük bankası konumundaki Deutsche Bank’ın analistleri tarafından Türk lirası cinsi tahvillerin 2024 yılı için en iyi yatırım aracı olabileceği öne sürüldü. 2023 yılında gelişmekte olan ülkeler arasında en kötü performansı sergileyen ülke tahvili olan Türk tahvillerinin büyük bir atılım yapabileceğine dikkat çekildi.

ABD yatırım bankası JPMorgan stratejistlerinin birkaç hafta önce Türk Lirası cinsi tahviller için ortaya koyduğu analizin kısa süre sonrasında gelen bu açıklamaya göre banka analistleri, yükselişe geçmek için hala birkaç ay erken olduğunu söyledi.

“2024 Yılının En Cazip Yatırımı Olacak”

Christian Wietoska liderliğindeki analist ekibinin konuya dair notunda “Yapısal olarak yükselişe geçmek için hala birkaç ay daha var.” ifadesi kullanıldı.

TL tahvillerin 200 ila 400 baz puan daha yeniden fiyatlanması gerektiğine inanıldığı, bunun ardından ise tahvillerin yapısal perspektif dolayısıyla değer sunacağı belirtildi.

Deutsche Bank, böylelikle JP Morgan ve son yıllarda siyasi istikrarsızlık ve hükümetin para politikasına müdahalesi nedeniyle milyarlarca çıkış gören varlık sınıfı için bir geri dönüş üzerine tahmin yürüten bir dizi büyük kurum arasına katılmış oldu.

GCM Yatırım Banner

New York merkezli ABD yatırım bankası JPMorgan’ın stratejistleri, 10 yıllık Türk lirası cinsi tahviller için tavsiye vermek için neden beklediklerini açıklamış ve alım tavsiyesi yapmak için kazançların daha yükselmesini beklediklerini bildirmişti.

10 yıllık lira cinsi tahvillerin getirisi için adil değerin yüzde 35,7 civarında görüldüğü ve bu seviyeye ulaşana kadar beklemede kalınmasının tavsiye edildiği bildirilmişti.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bakası, beşinci toplantıda da faiz artırarak politika faizini yüzde 35’e yükseltirken bankaların devlet tahvili alma zorunluluğu kaldırılmıştı.

“TL’deki Nominal Değer Kaybı Daha Kademeli Olacak”

Deutsche analistleri enflasyonist baskılar, yüksek hacimi tahvil ihraçları ve en az 500 baz puanlık daha faiz artışının yıl sonuna dek tahvillerde daha fazla zayıflığa yol açmasına neden olacağını ifade etti.

Analistler, iki yıllık tahvillerin getirisi yüzde 40’a ve 10 yıllık tahvillerin getirisi yüzde 35’e ulaşana kadar daha iyi bir işlem olarak dolar karşısında lira almayı öneriyorlar. Tahviller şu anda sırasıyla yüzde 41 ve yüzde 31 civarında işlem görüyor.

Deutsche Bank stratejistleri ayrıca, yüksek enflasyonun, Türk lirasında nominal değer kaybının devam etmesinin kaçınılmaz olduğu anlamına geldiğini söylerken “Ancak önümüzdeki yıl ve sonrasında bu değer kaybının daha kademeli olmasını bekliyoruz” ifadesini kullandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.