Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yabancılar, TL Tahvillerde Alım Tavsiyesi için Neyi Bekliyor?

10 yıllık Türk lirası tahvil endeksi 29 seviyesinin üzerini test etmişken, JPMorgan’dan önemli bir açıklama geldi. Banka, tavsiyesi için beklediği seviyeyi paylaştı.
Yabancılar, TL Tahvillerde Alım Tavsiyesi için Neyi Bekliyor?
HABER GİRİŞ

New York merkezli ABD yatırım bankası JPMorgan’dan stratejistler, 10 yıllık Türk lirası cinsi tahviller için tavsiye vermek için neden beklediklerini açıkladı.  Banka, uzun vadeli lira cinsi tahvillerde alım tavsiyesi yapmak için kazançların daha yükselmesini beklediklerini bildirdi.

Stratejistler, yaptığı açıklamada tahvil getirilerinin yükselmeye devam ettiğini, fakat alım tavsiyesine geçebilmek için daha fazla düzeltme görmek istediklerini ifade etti.

10 yıllık lira cinsi tahvillerin getirisi için tavsiye verebilmek için adil değerin yüzde 35,7 olduğunu, bu noktaya ulaşılasıya kadar beklemede kalacaklarını dile getirdi.

10 yıllık Türk lirası tahvil endeksi, yüzde 3 artışla 28,32 seviyesinde bulunuyor. Gün içinde 29’un üzerinde çıkan tahviller, ilk kez ihraç edildiği 2010’dan bu yana en yüksek seviyeyi gördü.

Bankadan stratejistler, “risk/getiri doğrudan lira uzun pozisyonlarına kaydığı için “liraya yönelik piyasa üzeri getiri” tavsiyesini koruduklarını belirtti. Türkiye’de yetkililerin enflasyonu körükleyecek şekilde dolar/TL’nin daha fazla yükselmesine izin vermeme yönünde motivasyona sahip olduğu aktarıldı.

GCM Yatırım Banner

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) yaptığı son toplantıda politika faizini 500 baz puan artırarak yüzde 30’dan yüzde 35’e çıkardı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın