Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Borsa İstanbul Durdurulamıyor! Yeni Rekor 6856 Puan

Halka arz olan şirketler, yabancı yatırımcıların alımları ve yurt içindeki yüksek risk iştahı Borsa İstanbul’da yeni rekoru beraberinde getirdi. İşte detaylar;
Borsa İstanbul Durdurulamıyor! Yeni Rekor 6856 Puan
HABER GİRİŞ

Hem yurt içinde hem de yurt dışında yeni zirvelere ulaşarak popülerliğini artıran Borsa İstanbul’da rekor serisi devam ediyor. Yabancı yatırımcıların ilgisi ve yurt içinde parasını enflasyona karşı korumak isteyen vatandaşlar borsaya yöneliyor. Yükseliş trendine devam eden BIST 100 endeksi 27 Temmuz’da yüzde 1,6 artışla 6856 puana çıktı.

Borsaya olan ilginin artmasında halka arz olan şirketler de büyük önem taşıyor. Finansman ve likidite sağlamak ve daha güçlü bir mali yapıya sahip olmak isteyen şirketler halkı arzı tercih ediyor. Yatırımcılar Kaleseramik, Fuzul Gayrimenkul ve Atakey Patates’in ardından Asce Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı’na odaklandı. Asce GYO’nun talep toplama işlemi bugün başladı  ve 28 Temmuz’da sona erecek.

Borsa İstanbul Durdurulamıyor! Yeni Rekor 6856 PuanKaynak: Paratic Piyasalar

Haftanın bazı günlerinde kar satışlarının görüldüğü Borsa İstanbul’da genel olarak yükseliş trendi devam ediyor. Güne 6799 puandan başlayan BIST 100 endeksi, yüzde 1,6 değer kazandı ve günü 6856 puandan tamamladı. Söz konusu puan en yüksek kapanış seviyesi olarak kayıtlara geçti.

Endeks bir önceki kapanışa göre 112,25 puan artarken toplam işlem hacmi 145 milyar TL seviyesinde oldu.

GCM Yatırım Banner

Analistler BIST 100’de 6900 seviyesinin direnç, 6700 ve 6600 puanın destek olduğunu belirtiyor.

Borsa İstanbul Durdurulamıyor! Yeni Rekor 6856 PuanKaynak: Paratic Piyasalar

Sektör endeksleri arasında en çok kazandıran yüzde 9,5 ile finansal kiralama, faktöring olurken tek gerileyen yüzde 0,8 ile madencilik oldu

Finansal kiralamayı yüzde 5 ile iletişim, yüzde 4 ile banka ve yüzde 3 ile menkul kıymetler izledi. Holding endeksi ise yüzde 1,7 değer kazandı.

En Çok İşlem Gören Hisselerde Günlük Hareket

Yapı ve Kredi Bankası (YKBNK) yüzde 3,6 artışla 13 TL

Koza Altın İşletmeleri (KOZAL) yüzde 1,7 düşüşle 27,5 TL

Çan2 Termik (CANTE) yüzde 6 artışla 18,7 TL

Odaş Elektrik (ODAS) yüzde 2,5 artışla 11 TL

Petkim Petrokimya Holding (PETKM) yüzde 3 artışla 16,8 TL

Akbank (AKBNK) yüzde 5,7 artışla 26,4 TL

Adese Gayrimenkul Yatırım (ADESE) yüzde 2,3 artışla 1,7 TL

Zorlu Enerji Elektrik Üretim (ZOREN) yüzde 1 artışla 4 TL

Yabancı Yatırımcının İlgisi Yüksek

2023’ün ilk aylarında belirsizlikler ve risklerden dolayı yatırımcılara istediğini veremeyen Borsa İstanbul, yeni ekonomi yönetiminin attığı adımlarla yabancı yatırımcının ilgisini tekrar kazandı.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın (TCMB) açıkladığı menkul kıymet istatistiklerine göre yabancılar 21 Temmuz haftasında 128,4 milyon dolarlık hisse senedi alımı yaptı.

Böylelikle 7 haftalık dönemde net hisse alım miktarı 1,610 milyar dolara yükseldi.

Enflasyon Raporu

TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan, gün içinde 2023’ün üçüncü enflasyon raporunun tanıtımını yaptı.
Raporda özet olarak enflasyonun kısa vadede bir yükseliş gösterebileceğine dikkat çekildi ve ana eğilimdeki iyileşmenin 2024 yılı ilk çeyreğinde hissedileceği belirtildi.

2025’ten sonrasını istikrar döneminin başlangıcı olarak gördüklerini aktaran Erkan, enflasyondaki gerilemenin hızlanacağını ve öngörülebilirliğin yükseleceğini kaydetti.

TCMB Başkanı, hedeflere ulaşmak için tüm araçların kullanılacağını vurguladı.

ABD Ekonomisi Büyüme Rakamları

Küresel piyasalar ABD Merkez Bankası’nın (FED) 25 baz puanlık faiz artırımından sonra pozitif seyretti. Ayrıca bugün açıklanan büyüme verileri de beklentilerin üstünde geldi.

ABD ekonomisi 2023’ün ikinci çeyreğinde yüzde 2,4 büyüdü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.