Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Asce GYO Halka Arz Oluyor! Şirket Hakkında Tüm Detaylar

Borsa İstanbul’da devam eden halka arz rüzgarına Asce GYO da katıldı. Şirketin halka arz detayları ve faaliyet alanları ne? İşte detaylar;
Asce GYO Halka Arz Oluyor! Şirket Hakkında Tüm Detaylar
HABER GİRİŞ

Yatırımcıların yakından takip ettiği halka arz süreci hız kesmeden devam ediyor. Kaleseramik, Fuzul Gayrimenkul ve Atakey Patates’in ardından Asce Gayrimenkul da halka arz olacak. Borsa İstanbul’da yükselişler devam ederken halka arz olan şirketlerin faaliyet alanları ve projeleri de yatırımcılar tarafından yakından takip ediliyor.

Asce Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş 560 milyon TL olan mevcut sermayesini 659 milyon TL’ye yükseltecek. Bu çerçevede 99 milyon TL pay ile mevcut ortaklardan Abdulkadir Konukoğlu’nun sahip olduğu 66 milyon TL nominal değerli C grubu pay olmak üzere toplam 165 milyon TL payın satışı yapılacak. 1 TL nominal değerli paylar 12,60 TL sabit fiyat üzerinden satışa sunulacak.

Şirketin halka arzının 27-28 Temmuz tarihlerinde gerçekleşmesi bekleniyor. Şirketin süreci başarıyla tamamlamasının ardından halka açıklık oranı yüzde 25 düzeyinde olacak.

Halka Arz Gelirinin Kullanım Alanları

Şirket halka arzdan sağlanan fonun 150 milyon TL’sini şirket borçlarının ödenmesi, yüzde 60’ını projelerin finansmanı, yüzde 20’sini arsa ve muhtelif gayrimenkul alımları ve yüzde 20’sini işletme sermayesi amacıyla kullanacak.

Payların Dağıtım Oranı

Payların yüzde 80’i yurt içi bireysel yatırımcılar için, yüzde 20’si yurt içi kurumsal yatırımcılar için ayrılacak.

GCM Yatırım Banner

Geçmiş Dönemlerdeki Finansal Performans

Şirket 2022’de 119,7 milyon TL hasılat ve 61,5 milyon TL brüt kar elde ederken 2023’ün ilk çeyreğindeki hasılat 4,8 milyon TL, brüt kar ise 4 milyon TL seviyesinde gerçekleşti.

Şirket Hakkında Bilgiler

Asce, sanayici Abdulkadir Konukoğlu kurucu başkanlığında 2010 yılında Gaziantep’te kuruldu. Kuruluşundan bu yana 2.000’den fazla konut projesini hayata geçiren ASCE, kurulduğu günden bu yana sektörde öncü ve örnek olmayı amaçlıyor.

Şirketin yaptığı en büyük projelerin arasında Ankara Çankaya’da sahip olduğu arsa üzerine yaptığı 53 katlı 94.865 metrekarelik inşaat projesi yer alıyor. Asce, yine Çankaya’da bulunan 2.500 metrekarelik arsa projesinin yapımına kısa süre içerisinde başlamayı hedefliyor.

Şirket, Gaziantep’de 15 Temmuz Mahallesinde tamamı şirkete ait olan 41.078 metrekare arsa üzerine villa ve konut projesini tamamladı. Bunun yanında  Gaziantep Küçük Kızılhisar Mahallesinde toplam 81.980 metrekarelik iki arsa üzerine villa projesinin en kısa sürede tamamlanması planlanıyor.

2022’nin Kasım ayında SPK’ya Gayrimenkul Yatırım Ortaklığına dönüşüm başvurusunda bulunan şirketin hedefi Borsa İstanbul’da işlem gören şirketler arasına katılarak gücünü geleceğe taşımak.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.