Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BoE Uyardı: Finansal Sistem Kısmen Kırılgan

İngiltere Merkez Bankası (BoE), yüksek enflasyon ve faiz artırımlarının, risk görünümünü olumsuz etkilediğini bildirdi. Detaylar haberin devamında...
BoE Uyardı: Finansal Sistem Kısmen Kırılgan
HABER GİRİŞ

İngiltere Merkez Bankası Finansal Politika Kurulu’nun (FPC) tarafından Finansal Politika Özeti yayımlandı. Banka paylaştığı raporda, inatçı enflasyon, yüksek faiz oranları ve jeopolitik gerilimlerin risk görünümünü zorlaştırdığına yer verildi.

Yakın vadede küresel ekonomik büyümenin zayıf seyredeceği beklentisine yer verilen raporda, faiz oranlarının uzun süre yüksek kalma ihtimalinin bulunduğu ve yüksek faiz oranlarının yaratacağı baskılara karşı finansal sistemin “kısmen” kırılgan olduğu belirtildi.

Banka dışı finansmana ilişkin sürdüğü uyarısı yer alan özette, yüksek faiz oranlarının etkisi, enflasyon ve ekonomik büyümeyle ilgili belirsizlikler göz önüne alındığında, bazı riskli finansal varlıkların değerlemelerinin yüksel olduğuna yer verildi.

Bu durumun ekonomik büyümeye yönelik aşağı yönlü risklerin gerçekleşmesi halinde, fiyatlarda daha büyük bir düzeltme ihtiyacını artırdığına dikkat çekildi. Küresel çapta şirketlerin finansman maliyeti ve erişiminde direkt etkisi olacağı ifade edildi.

BoE, İngiltere’nin bankacılık sisteminin güçlü olmaya devam ettiğini ve iş dünyasının yüksek faiz oranlarına karşı dirençli olduğunu belirtti.

GCM Yatırım Banner

Yüksek faiz oranlarının tam etkisinin hane halkı ve işletmelerin borçlanmalarına henüz yansımadığına yer verilen raporda, ortalama mortgage ödemelerinin artacağı ve küçük işletmelerin yüksek faiz ve düşük büyümenin yarattığı zorluklardan daha fazla etkilenebileceği uyarısı yapıldı.

Son rakamlara göre İngiltere’de enflasyon Ağustos’ta yıllık bazda yüzde 6,7 seviyesinde gerçekleşti ve beklentiden fazla düştü. İngiltere Merkez Bankası son toplantısında faiz oranlarında bir değişiklik yapmamış ve yüzde 5,25 seviyesinde bırakmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.