Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BoE/Mann: İngiltere’de Yüksek Faizler Oranları Kalıcı Olabilir

İngiltere Merkez Bankası yetkilisi Catherina Mann, faiz oranlarının uzun süre yüksek kalabileceği uyarısında bulundu.
BoE/Mann: İngiltere’de Yüksek Faizler Oranları Kalıcı Olabilir
HABER GİRİŞ

İngiltere Merkez Bankası (BoE) politkacısı Catherine Mann, merkez bankasının tahminlerini küçümsediği ve faiz oranlarının kalıcı olarak yükseleceğini öngördüğü için enflasyonla mücadeleden vazgeçmeme konusunda uyarıda bulundu.

Para Politikası Kurulu’nda en şahin üyelerden olan Mann, faiz oranlarının ancak BoE’nin geçen ay yürüyüş döngüsünü durdurmasının ardından kısıtlayıcı bölgeye ulaştığını söyledi.

Mann, politika yapıcıların enflasyon şoklarının muhtemelen daha sık olacağı bir dünyayla karşı karşıya olduklarını ve daha güçlü fiyat artışının, faiz oranlarının kalıcı olarak yüksek olması gerektiği anlamına geldiğini söyledi.

Mann açıklamasında, “Para Politikası Raporu tahmininin uzun süredir muhtemelen düşündüğümden temel olarak farklı bir hikaye anlattığına inanıyorum. Benim hikayem daha dirençli bir iç talep ve daha kalıcı fiyat baskıları ile ilgili ve bu nedenle daha kısıtlayıcı bir para politikası duruşu gerektiriyor.” ifadelerine yer verdi.

Açıklamalar, Mann’ın neden sürekli olarak daha agresif sıkılaştırmaya oy verdiğini gösteriyor ve önümüzdeki aylarda daha fazla faiz artırımını destekleyebileceğini düşündürüyor. Mann, geçen ay kalıcı enflasyonu ortadan kaldırmak için devam eden faiz oranı artışlarına destek vermesine rağmen oranlar yüzde 5,25 seviyesinde sabit bırakılmıştı.

GCM Yatırım Banner

Mann, İngiltere ekonomisinin resmi istatistiklerin önerdiğinden çok daha güçlü bir toparlanma kaydettiğini gösteren güncellenmiş verilere de dikkat çekti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.