Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BM Sekreterinden Karadeniz Tahıl Anlaşması Açıklaması

BM Genel Sekreteri, Karadeniz tahıl anlaşmasının uzatılmasını memnuniyetle karşıladığını duyurdu. Buğday fiyatları, iyimserlikle 1,5 ayın düşüğüne geriledi.
BM Sekreterinden Karadeniz Tahıl Anlaşması Açıklaması
HABER GİRİŞ

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Karadeniz tahıl anlaşmasının uzatılması hakkında açıklamada bulundu. Tüm tarafların Ukrayna’nın güney Karadeniz limanlarından tarımsal ihracatını kolaylaştırmak için tahıl anlaşmasını genişletmesini memnuniyetle karşıladığını söyledi.

İlk olarak Temmuz’da imzalanan anlaşma, korumalı bir deniz geçiş koridoru oluşturdu ve önemli bir üretici olan Ukrayna’daki üç limandan ihracatın yeniden başlamasına izin vererek küresel gıda kıtlığını hafifletmek için tasarlandı.

Ancak Ekim sonunda Rusya tarafı anlaşmayı askıya aldığını duyurdu. Artan endişeler ortasında bugün Rusya-Ukrayna cephesinden iyi haber geldi.

BM Genel Sekreteri, “Ukrayna’dan tahıl, gıda maddeleri ve gübre ihracatının güvenli seyrini kolaylaştırmak için Karadeniz tahıl girişimini sürdürme konusunda tüm tarafların anlaşmasını memnuniyetle karşılıyorum” dedi.

Aynı zamanda BM’nin Rusya’dan gıda ve gübre ihracatının önündeki kalan engelleri kaldırmaya da tamamen kararlı olduğunu ekledi. Bunun, Rusya tarafından anlaşmanın kritik bir parçası olarak görüldüğü biliniyor.

Anlaşma iyimserliği piyasalara yansırken buğday fiyatları dün başlattığı düşüşü sürdürdü.

GCM Yatırım Banner

Chicago Ticaret Borsası’nda işlem göre buğday fiyatları, dün 8 dolara kadar geriledikten sonra bugün yeni düşük kaydetti. Yazım sırasında yüzde 2,5 ekside seyreden buğday, 7,94 dolarla Eylül başından sonra en zayıf değerine geriledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.