Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Buğday Fiyatları Anlaşma İyimserliğiyle Düşüyor

Tahıl koridoru anlaşmasının askıya alınmasıyla yükselen buğday fiyatları, bugün yüzde 3'e yakın düşüş kaydetti. Piyasalarda anlaşma iyimserliği hakim...
Buğday Fiyatları Anlaşma İyimserliğiyle Düşüyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

24 Şubat’ta başlayan Rusya-Ukrayna savaşı, finans piyasalarını sert vurdu. Özellikle de iki ülkenin dünyanın önde gelen ihracatçıları konumunda oldukları buğday için fiyatlarda benzersiz hareketliliklere yol açtı.

Mart ayında 13,6 dolara kadar çıkarak 14 yılın rekorunu kıran buğday fiyatları, bugün ihracat iyimserliğiyle yüzde 2’nin üzerinde düştü. Ekim sonunda Rusya’nın tahıl koridoru anlaşmasını askıya almasıyla sert yükselen ve 9 dolara kadar çıkan buğday, bugün 8 dolara kadar geriledi.

Chicago borsasında işlem gören buğday vadeli işlemleri, son verilere göre bir ayda yüzde 6 oranında değer kaybetti.
Buğday Fiyatları Anlaşma İyimserliğiyle Düşüyor
Kaynak: piyasa.paratic.com

Piyasalardaki iyimserlik, aralarında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da olduğu Türk yetkililerin, Moskova’nın Karadeniz’de bir ticaret koridorunu garanti eden anlaşmayı 19 Kasım’ın ötesine taşıyacağından emin oldukları yönünde açıklamalarıyla yönlendirildi.

G20 Zirvesi için gittiği Bali’de açıklamalar yapan Erdoğan, “Anlaşmanın devam edeceği kanaatindeyim” diyerek başta Putin olmak üzere görüşmelerini devam ettireceklerini aktardı.

Rusya da tahıl anlaşmasının yenilenmesine sıcak baktığını duyurdu. Rusya Maliye Bakanı Anton Siluanov, G20’de yaptığı açıklamada ihtiyaç sahibi ülkelere daha fazla tahılın gönderilmesi durumunda Karadeniz’deki tahıl anlaşmasının uzatılabileceğini söyledi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.