Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bloomberg HT: Türkiye Ekonomisi Yüzde 4 Büyüyecek

Bloomberg HT anket sonuçlarına göre Türkiye ekonomisi 2023 yılının ikinci çeyreğinde yüzde 4 büyüyecek. Detaylar haberin içerisinde;
Bloomberg HT: Türkiye Ekonomisi Yüzde 4 Büyüyecek
HABER GİRİŞ

Türkiye’nin ikinci çeyrek gayri safi yurt içi hasıla (GSYİH) raporu Perşembe günü Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanacak. Raporun açıklanmasına sayılı günler kala ülke ekonomisine ilişkin Bloomberg HT’nin hazırladığı büyüme anketi açıklandı. Ankete 15 kurumun katıldığı kaydedildi.

Ankete katılan analistlerin medyan tahmin, Türkiye ekonomisinin 2023 yılının 2. çeyreğinde yıllık yüzde 4 büyüyeceği yönünde oldu.

Türkiye ekonomisine ilişkin en düşük tahmini veren kurum 2. çeyrekte yıllık yüzde 2,5 büyüme öngörürken, en yüksek tahmini veren kurum yüzde 4,7 büyüme tahmin etti.

En Yüksek Büyüme Beklentisi Yüzde 4,5 Seviyesinde

Dönemsel büyüme beklentisi ise 14 kurumun da katılımıyla medyanda yüzde 3,3 seviyesinde kaydedildi.

Ülke ekonomisine ilişkin maksimum beklenti yüzde 4,5 olurken, çeyreklik bazda minimum büyüme beklentisi ise yüzde 0,2 seviyesinde oldu.

GCM Yatırım Banner

16 kurumun katılımıyla oluşturulan 2023 yılının tamamını kapsayan büyüme beklentisi ise yüzde 3,7 oldu. Maksimum beklenti yüzde 4,5 seviyesinde belirtilirken, minimum büyüme beklentisi yüzde 2,4 oldu.

Türkiye ekonomisi birinci çeyrekte yüzde 4 oranında büyüme göstererek, beklentilerin üzerinde açıklanmıştı. Piyasa beklentisi 2023’ün ilk çeyreği için yüzde 3 seviyesindeydi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.