Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türkiye Ekonomisinde Büyüme İlk Çeyrekte Beklentileri Aştı

2023’ün ilk büyüme rakamı açıklandı. TÜİK verilerine göre kronik enflasyon, TL’nin düşen değeri ve deprem felaketine rağmen ekonomide büyüme devam etti.
Türkiye Ekonomisinde Büyüme İlk Çeyrekte Beklentileri Aştı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Ocak-Mart 2023 dönemine ilişkin gayrisafi yurt içi hasıla (GSYİH) verilerini paylaştı. Verilere göre Türkiye ekonomisi 2023 yılının ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemiyle kıyaslandığında yüzde 4,0 oranında büyüme kaydetti.

Piyasanın beklentisi 2022’nin son çeyreği için olduğu gibi 2023’ün ilk çeyreği için de yüzde 3,0 seviyesinde kalmıştı.

Hafta başında açıklanan AA finans büyüme beklenti anketi sonuçlarında ekonomistler Türkiye’nin bu yılın 1. çeyreğinde yüzde 3,74 oranında artış kaydetmeye yakın olduğu tahminini paylaşmıştı.

Depremin yıkıcı etkisini öngören Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ise Türkiye için büyüme beklentisini yine aşağı çekmiş, bu yılki büyümenin yüzde 3 değil, yüzde 2,5 olabileceği çıkarımında bulunmuştu.

TÜİK verilerine göre geçen yılın ilk çeyreğinde yüzde 7,3 oranıyla kayda değer ilerleme gösteren GSYİH, yılın son çeyreğine gelindiğinde yüzde 3,5 seviyelerine kadar çekilmişti.

GCM Yatırım Banner
TÜİK 2023 1. Çeyrek GSYH
Kaynak: TÜİK

Tarım ve Sanayide Düşüş Yaşandı

Büyüme rakamını oluşturan başlıklar incelendiğinde bu yılın ilk çeyreğinde geçen yıla göre zincirlenmiş hacim endeksi olarak; hizmetler yüzde 12,4, mesleki, idari ve destek hizmet faaliyetleri yüzde 12,0, finans ve sigorta faaliyetleri yüzde 11,2, bilgi ve iletişim faaliyetleri yüzde 8,1, diğer hizmet faaliyetleri yüzde 7,8, inşaat yüzde 5,1, kamu yönetimi, eğitim, insan sağlığı ve sosyal hizmet faaliyetleri yüzde 3,6 ve gayrimenkul faaliyetleri yüzde 1,4 artış kaydetti.

Ancak söz konusu dönemde tarım sektörü yüzde 3,8, sanayi ise yüzde 0,7 düşüş gösterdi.

GSYH Cari Fiyatlarla 4,6 Trilyon TL Oldu

Verilere göre üretim yöntemiyle GSYH tahmini, 2023’ün birinci çeyreğinde cari fiyatlarla 2022’nin aynı çeyreğine göre yüzde 84,4 artarak 4 trilyon 631 milyar 792 milyon TL seviyesinde geldi.

GSYH’nin birinci çeyrek değeri cari fiyatlarla yabancı para bazında 245 milyar 464 milyon ABD doları oldu.

Bir önceki verilere göre 2022’nin son çeyreğinde ise cari fiyatlarla GSYİH, 15 trilyon 6 milyar 574 milyon TL olmuş, dolar bazında 262 milyar 669 milyon seviyesinde kayda geçmişti.

Hanehalkı nihai tüketim harcamaları yüzde 16 arttı

TÜİK raporuna göre Türkiye’de hanehalkının nihai tüketim harcamaları yılın ilk çeyreğinde geçen yılın aynı çeyreğine göre zincirlenmiş hacim endeksi olarak yüzde 16,2 oranında arttı.

Devletin nihai tüketim harcamalarındaki artış yüzde 5,3, gayrisafi sabit sermaye oluşumunda ise yüzde 4,9 oldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.