Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

AA Finans 2023’ün İlk Çeyreği için Büyüme Beklentisini Düşük Tuttu

Bu hafta açıklanacak büyüme rakamlarından önce ekonomistlerin tahminleri paylaşıldı. Geçen yıl karnesi parlak olan Türkiye ekonomisinden bu yıl aynı performans beklenmiyor.
AA Finans 2023’ün İlk Çeyreği için Büyüme Beklentisini Düşük Tuttu
HABER GİRİŞ

Geçen yılı yüksek enflasyon ve döviz baskısıyla geçiren Türkiye’de yaşanan deprem felaketinin ekonomideki büyümeye yansımalarının ne olduğu sorusu bu hafta yanıt bulacak. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), yılın ilk çeyreği için büyüme verisini çarşamba günü açıklamadan önce AA finans büyüme beklenti anketi sonuçları paylaşıldı.

AA Finans’ın beklenti anketine katılan ekonomistlerin tahminlerine göre gayrisafi yurt içi hasıla (GSYH) bu yılın 1. çeyreğinde yüzde 3,74 oranında artış kaydetmeye yakın.

Ankete katılan toplam 19 ekonomistin görüşlerinden elde edilen sonuçlara göre geçen yılın son çeyreğinden bu yana ekonomideki büyümede kayda değer bir artış beklenmiyor.

Anket çalışmasında katılımcı olan ekonomistler Ocak-Mart 2023 dönemini kapsayan süreçte Türkiye ekonomisinin en az yüzde 2,5, en çok yüzde 5,5 büyümesini bekliyor.

Ekonomistlerin 2023’ün sonuna ilişkin büyüme beklentilerinin ortalaması yüzde 2,93 oranında kayda geçerek, geçen yıla göre düşüş eğilimde gerçekleşti.

GCM Yatırım Banner

Son çeyrek beklentisi için ise tahminler en düşük yüzde 2,5, en yüksek yüzde 3,5 oldu.

Türkiye ekonomisi, geçen yılın ilk çeyreğinde yüzde 7,3 büyüyerek kayda değer ilerleme göstermiş, son çeyrekte ise bu rakam yüzde 3,5 seviyelerine kadar çekilmişti.

AA finans büyüme beklenti anketi sonuçlarına göre 2022’nin son çeyreği için büyüme beklentisi yüzde 2,8 olmuştu. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.