Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türkiye Ekonomisi İlk Çeyrekte Beklentinin Üzerinde Büyüdü

Merakla beklenen dönemsel gayrisafi yurt içi hasıla rakamları açıklandı. Tüm olumsuzluklara rağmen ekonomide büyümenin devam ettiği görüldü.
Türkiye Ekonomisi İlk Çeyrekte Beklentinin Üzerinde Büyüdü
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Ekonomik büyüme verileri açıklandı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayımlanan rapora göre Türkiye’nin gayrisafi yurt içi hasılası (GSYİH), 2022 yılının ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 7,3 oranında büyüme gösterdi.

Piyasanın beklentisi yüzde 7,1 oranında büyüme olmasıydı. Ülke ekonomisindeki büyüme oranı bir önceki çeyrekte ise yüzde 9,1 artış şeklinde kaydedilmişti.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, dün Türkiye Bankalar Birliği (TBB) 65. Genel Kurul Toplantısı’nda büyüme rakamlarına ilişkin tahminlerini paylaştı. Nebati, öncü göstergelerin ilk çeyrekte yüzde 7 büyümeyi işaret ettiğini söylemişti.

Dönemsel Gayrisafi Yurt İçi Hasıla, I. Çeyrek: Ocak - Mart, 2022
Kaynak: TÜİK

2022 yılı birinci çeyreğinde bir önceki yıla göre zincirlenmiş hacim endeksi olarak, finans ve sigorta faaliyetleri yüzde 24,2, bilgi ve iletişim faaliyetleri yüzde 16,8, hizmetler yüzde 14,9, mesleki, idari ve destek hizmet faaliyetleri yüzde 8,9, sanayi yüzde 7,4, diğer hizmet faaliyetleri yüzde 6,8, gayrimenkul faaliyetleri yüzde 5,4, kamu yönetimi, eğitim, insan sağlığı ve sosyal hizmet faaliyetleri yüzde 5,2 ve tarım yüzde 0,9 arttı. Bunlara karşın inşaat sektörü yüzde 7,2 oranında azalma kaydetti.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış GSYiH zincirlenmiş hacim endeksi, bir önceki çeyreğe göre yüzde 1,2 arttı. Üretim yöntemiyle GSYİH tahmini cari fiyatlarla bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 79,5 arttı ve 2 trilyon 496 milyar 328 milyon TL oldu. ABD doları bazında ise 179 milyar 800 milyon dolar seviyesinde gerçekleşti.

GCM Yatırım Banner

Hanehalklarının tüketim harcamaları, 2021’in ilk çeyreğine kıyasla yüzde 19,5, devletin nihai tüketim harcamaları yüzde 0,9, gayrisafi sabit sermaye oluşumu yüzde 1,1 arttı.

Söz konusu dönemde işgücü ödemeleri yüzde 59,7, net işletme artığı/karma gelir yüzde 88,1 oranında artış gösterdi. Geçen yılın aynı çeyreğinde yüzde 35,5 olan işgücü ödemelerinin cari fiyatlarla gayrisafi katma değer içindeki payı yüzde 31,5’e geriledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın