Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

EBRD Türkiye için Büyüme Beklentisini Yine Aşağı Çekti

Depremin yıkıcı etkisini öngören EBRD, Türkiye için büyüme beklentisini düşürdükten sonra seçim belirsizliğini hesaba katarak yeni tahminini paylaştı.
EBRD Türkiye için Büyüme Beklentisini Yine Aşağı Çekti
Son Güncelleme: 
Yorum

Deprem felaketinin ardında Türkiye’ye 1,5 milyar euro yardım paketi açıklayan Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), seçimlerin ardından Türkiye için beklentilerini alçak tuttu. Şubat ayında Türkiye’nin bu yılki büyüme tahminini düşüren EBRD, aynı kararı bir kere daha vererek beklediği büyüme rakamını aşağıya çekti.

İkinci tura kalan cumhurbaşkanlığı seçimlerinin Türkiye ekonomisine olumsuz yansıdığı çıkarımında bulunan tarafta yer alan banka, Türkiye’nin bu yıl yüzde 3 değil, yüzde 2,5 büyüyebileceği çıkarımında bulundu.

EBRD, gelecek yıl için beklentisinde ise radikal bir çıkışta bulunmadı. Türkiye’nin 2024 yılında yüzde 3 oranında büyüyebilme potansiyeline sahip olduğunu paylaştı.

EBRD Baş Ekonomisti Beata Javorcik ise açıklamasında, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings gibi ikinci turdan gelecek seçim sonucunun Türkiye ekonomisinde fark yaratmayacağı çıkarımını paylaştı.

Javorcik, Ankara’da cumhurbaşkanlığı koltuğuna kim gelirse gelsin Türkiye’nin kredi koşullarının sıkılaşacağını ifade etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu