Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

EBRD Türkiye için Büyüme Beklentisini Yine Aşağı Çekti

Depremin yıkıcı etkisini öngören EBRD, Türkiye için büyüme beklentisini düşürdükten sonra seçim belirsizliğini hesaba katarak yeni tahminini paylaştı.
EBRD Türkiye için Büyüme Beklentisini Yine Aşağı Çekti
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Deprem felaketinin ardında Türkiye’ye 1,5 milyar euro yardım paketi açıklayan Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), seçimlerin ardından Türkiye için beklentilerini alçak tuttu. Şubat ayında Türkiye’nin bu yılki büyüme tahminini düşüren EBRD, aynı kararı bir kere daha vererek beklediği büyüme rakamını aşağıya çekti.

İkinci tura kalan cumhurbaşkanlığı seçimlerinin Türkiye ekonomisine olumsuz yansıdığı çıkarımında bulunan tarafta yer alan banka, Türkiye’nin bu yıl yüzde 3 değil, yüzde 2,5 büyüyebileceği çıkarımında bulundu.

EBRD, gelecek yıl için beklentisinde ise radikal bir çıkışta bulunmadı. Türkiye’nin 2024 yılında yüzde 3 oranında büyüyebilme potansiyeline sahip olduğunu paylaştı.

EBRD Baş Ekonomisti Beata Javorcik ise açıklamasında, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings gibi ikinci turdan gelecek seçim sonucunun Türkiye ekonomisinde fark yaratmayacağı çıkarımını paylaştı.

Javorcik, Ankara’da cumhurbaşkanlığı koltuğuna kim gelirse gelsin Türkiye’nin kredi koşullarının sıkılaşacağını ifade etti.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.