Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

EBRD Türkiye’nin 2023 Yılı Büyüme Tahminini Düşürdü

EBRD, Türkiye'nin 2023 yılı için büyüme tahminin güncelleyerek, depremin bu veriler üzerinde bir etkisi olmadığını kaydetti. Detaylar haberde...
EBRD Türkiye’nin 2023 Yılı Büyüme Tahminini Düşürdü
Yorum

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), “Şubat 2023 Bölgesel Ekonomik Beklentiler” raporunu yayımladı. Bankanın Türkiye’nin büyüme tahmini dikkat çekti.

Söz konusu raporda Kahramanmaraş merkezli depremin Türkiye’nin 2023’teki genel ekonomik faaliyet üzerindeki etkisinin gayri safi yurt içi hasılayı (GSYİH) yüzde 1 aşağıya çekebileceği belirtildi.

2023 Büyüme Tahmini Yüzde 3’e Düşürüldü

EBRD, ülkenin GSYİH büyümesinin 2022’de önemli ölçüde yavaşladığın ve artan dış finansman gereksinimleri, seçimlerle ilgili siyasi belirsizliğin önemli ekonomik kırılganlıklar yarattığını belirtti.

6 ay önce Türkiye’nin 2023 yılı büyüme beklentisini yüzde 3,5 olarak açıklayan EBRD, Şubat 2023 raporunda yüzde 3’e düşürdü. Ayrıca söz konusu oranın 2024 içinde geçerli olduğu bildirildi.

Bu tahminlerin geçen hafta meydana gelen depremlerin ülke ekonomisi üzerindeki herhangi bir etkisinin dikkate alınmadığı kaydedildi.

“Deprem Tarım Alanlarını Büyük Ölçüde Etkiledi”

Konuyla ilgili İngiliz haber ajansı Reuters’a değerlendirmede bulunan EBRD baş ekonomisti Beata Javorcik şu açıklamalarda bulundu:

“Deprem, tarım alanlarını ve hafif üretimin olduğu alanları büyük ölçüde etkiledi, bu nedenle diğer sektörlere olan etkileri sınırlı.”

Reuters’ta yer alan habere göre EBRD, raporda TL’ni 2015’ten bu yana enflasyondan daha hızlı değer kaybettiğini ve Türkiye’nin ihracatının dolar cinsinden düşük kaldığını belirtti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu