Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

EBRD’den Türkiye Ekonomisine Dair Pozitif Beklenti

EBRD, Türkiye için büyüme tahminini yükseltti. Ekonominin dirençli kalmaya devam ettiği ve Türk bankalarının iyi durumda olduğu belirtildi.
EBRD’den Türkiye Ekonomisine Dair Pozitif Beklenti
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), 2022 bölgesel ekonomik beklentilerini paylaştı. Rus gazının azaltılması ve dünya genelinde artan enflasyona vurgu yapılan raporda, EBRD’nin çalıştığı bölgelerde ekonomik büyümenin gelecek yıl daha da yavaşlayacağı öngörüldü.

Rusya’nın Ukrayna’ya karşı savaşının devam etmesi ve gaz ihracatının daha da düşmesi durumunda aşağı yönlü risklerin artacağı belirtildi.

Türkiye ekonomisine dair iyimser tahminlerde bulunan banka, 2022 büyüme beklentisini yüzde 2’den yüzde 4,5’e yükseltti. 2023 yılı için beklenti ise yüzde 3,5 büyüme olması yönünde.

EBRD Türkiye Ekonomik Tahmin
Kaynak: EBRD

Türk bankalarının iyi sermayelendirilmesine ve takipteki alacak oranlarının yüzde 3’ün altında olmasına dikkat çekilen raporda, ekonomik faaliyetin nispeten güçlü kalmaya devam ettiği belirtildi.

Diğer yandan 180 milyar dolarlık kısa vadeli borç, artan cari açık ve azalan dolar rezervinin endişe kaynağı olduğu aktarıldı.

GCM Yatırım Banner

Rusya’nın Başlattığı Savaşın Maliyeti Artıyor

EBRD Baş Ekonomisti Beata Javorcik, gelişmiş ülkeler ve EBRD bölgeleri ekonomileri için çok endişe verici zamanlardan geçildiğini söyledi. Rusya’nın başlattığı savaşın maliyetinin her geçen gün arttığını ifade etti.

Diğer birçok ülkeye kıyasla EBRD bölgesinde enflasyonun zirveye ulaşmadığını ancak üretici maliyetlerindeki artışın ve yüksek doğalgaz fiyatlarının henüz tüketici tarafına tam olarak yansımadığı gerçeğinin unutulmaması gerektiğini belirtti.

Söz konusu ülkelerde enflasyonun yüzde 16,5 ile 1998 yılından bu yana en yüksek seviyeye ulaştığına dikkat çekildi.

Bu gelişmeler doğrultusunda EBRD bölgelerinde gayri safi yurt içi hasılanın 2022 yılında yüzde 2,3, gelecek yıl yüzde 3 oranında büyüyeceği öngörüldü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.