Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

EBRD’den Deprem Bölgesinin Yeniden İnşası için 1,5 Milyar Euro!

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası, Türkiye’deki depremlerin yaşandığı bölgeye özel sektör ve altyapı yatırımcıları için kaynak sağlayacak.
EBRD’den Deprem Bölgesinin Yeniden İnşası için 1,5 Milyar Euro!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

6 Şubat’ta meydana gelen Kahramanmaraş depremlerinden etkilenen iller için yardımlar hız kesmeden devam ediyor. Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), afet bölgesine 1,5 milyar Euro’ya ulaşan yatırımlar için kaynak sağlayacağını duyurdu. Bu yatırım doğrudan insani yardımları içerdiği gibi depremden etkilenen 11 ilin yeniden inşasını da kapsıyor.

Depreme yönelik planlarının detaylarını açıklayan EBRD, 1,5 milyar Euro’ya varacak yatırımların özel sektörün desteklenmesi, altyapı yatırımları, kredi hatları ve KOBİ desteğini içerdiğini bildirdi.

Bu yatırımların, depremden etkilenen bölgelerin hızlı bir şekilde yeniden inşa edilmesinin yanında ülke ekonomisine yeniden entegre olmasını, depremden etkilenen bölgelerde beşeri sermayenin, mesleklerin ve bölge insanının geçim kaynaklarının korunmasını amaçladığı açıklandı.

Yerel Bankalara 600 Milyon Euro Kredi Desteği

Kaynakların aktardığı bilgiye göre depremlerden doğrudan etkilenen işletmeler ve bireyler için yerel bankalara 600 milyon Euro’luk kredi limiti sağlanacak.

İlaveten iyileştirme ve yeniden inşa çabalarına katılan şirketlere özel sektörün rolünü güçlendiren yeni kredilerin yer aldığı da belirtildi. 7,7 ve 7,6 şiddetindeki iki büyük deprem yolların ikiye ayrılmasına ve tren raylarının hasar görmesine neden oldu.

GCM Yatırım Banner

EBRD’nin yatırım fonlarının içinde demir yolu ağının yeniden inşa edilmesi de yer alıyor.

Bankanın Türkiye Direktörü Arvid Tuerkner, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, bölgede altyapıyı tekrar kurmak için belediyelerle birlikte çalışacaklarını söylemişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.