Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bloomberg HT Faiz Beklentisini Radikal Tutmadı

Üçüncü faiz artırımı kararı alması beklenen TCMB'nin tutumuna ilişkin tahminler paylaşılıyor. Son veriler, radikal bir faiz artışına işaret etmedi.
Bloomberg HT Faiz Beklentisini Radikal Tutmadı
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) 24 Ağustos Perşembe günü yapacağı Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısından çıkacak sonuç merakla takip edilirken, beklenti anketleri kamuoyuyla paylaşılmaya devam ediyor. Anadolu Ajansı (AA) Finans’ın geçen hafta paylaştığı anketten sonra bugün Bloomberg HT Araştırma Birimi de kendi araştırmalarını yayımladı.

Bloomberg HT’nin araştırma sonuçları AA Finans’ın elde ettiği verilerle aynı geldi.

Buna göre Bloomberg HT’nin anketine katılan ekonomistler, Merkez Bankası’nın Ağustos ayı toplantısında bir haftalık vadeli repo ihale faiz oranını 250 baz puan artırılarak yüzde 20’ye çekeceği yönünde tahminde bulundu.

Ayrıca Ağustos ayı anketinde faiz artışı için en yüksek beklenti yüzde 20, en düşük ise yüzde 16 olarak kayda geçti.

2023’ün En Yüksek Yüzde 30 Faizle Kapanması Bekleniyor

Değişen ekonomi kadrolarının seneyi faiz artırımıyla kapatıp kapatamayacağı soru işaretleri yaratırken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yakın isimlerden olan Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, bugünkü yazısında faiz indirimi ısrarının rafta kalacağını yazdı.

Bloomberg HT’nin anket verilerine göre ise 2023’ün sonunda faizin yüzde 25 seviyesine çıkabileceği öngörüldü. Sene sonu için en yüksek faiz beklentisi yüzde 30, en düşük ise yüzde 20 oldu.

Merkez Bankası, 27 ay aranın ardından ilk kez 22 Haziran toplantısında faiz artırımına gitmiş, politika faizi yüzde 8,50’den yüzde 15’e, 20 Temmuz tarihli toplantıda ise yüzde 17,50’ye yükseltilmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu