Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

AA Finans Ağustos Ayı Faiz Beklentisini Açıkladı

AA Finans, TCMB’nin 24 Ağustos'ta açıklayacağı faiz kararına ilişkin 15 ekonomistin tahminlerine yönelik anket sonuçlarını paylaştı. Detaylar haberin içerisinde;
AA Finans Ağustos Ayı Faiz Beklentisini Açıkladı
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) 24 Ağustos 2023’te Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında alacağı karara ilişkin Anadolu Ajansı (AA) Finans’ın beklenti anketi yayımlandı. Ankete katılan ekonomistler, bir haftalık vadeli repo ihale faiz oranını Merkez Bankası’nın 250 baz puan artırılarak yüzde 20’ye çekeceği yönünde tahmini açıkladı.

AA Finans’ın paylaştığı Merkez Bankası’nın PPK toplantına yönelik beklenti anket 15 ekonomistin katılımıyla sonuçlandı. Ekonomistlerin beklentisi ise Merkez Bankası’nın faizi 250 baz puan artırması yönünde oldu.

Yayımlanan anket sonuçlarında 100 ile 250 baz puanlık bir artırım öngören ekonomistlerin, politika faizi beklentilerininse yüzde 18,50 ile yüzde 20,00 arasında olduğu görüldü. Ekonomistlerin, yıl sonu politika faizi beklentileriyse yüzde 20 ile 30 arasında olduğu belirtildi.

AA Finans’ın anket sonuçlarına göre ekonomistlerin yıl sonu politika faizi beklentilerinin medyanı ise yüzde 26,50 oldu.

Merkez Bankası PPK 20 Temmuz tarihli toplantısında politika faizini 250 baz puan artırarak yüzde 15’ten yüzde 17,50 seviyesine çıkartmıştı.

TCMB tarafından aylık yayımlanan 40 katılımcının yanıtları ile oluşturulan anket sonuçları bugün paylaşılmıştı. Sonuçlara göre 2023 yılı sonunda tüketici enflasyonunun (TÜFE) yüzde 59,46 olacağı tahmin edilmişti.

KAYNAK: AA

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu