Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Enflasyon Rakamları Açıklandı: Temmuz’da Artış Yüzde 50’ye Yaklaştı

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından haftanın en çok beklenen verisi olan Temmuz ayı enflasyon rakamları açıklandı. Detaylar geliyor…
Enflasyon Rakamları Açıklandı: Temmuz’da Artış Yüzde 50’ye Yaklaştı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Yurt içi piyasaların en çok beklediği Temmuz ayı enflasyon rakamları, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklandı. TÜİK tarafından yapılan açıklamaya göre Temmuz ayında enflasyon yıllık bazda yüzde 47,83 olarak açıklandı.

Aylık bazdaki enflasyon artışı ise yüzde 9,49 seviyesinde gerçekleşti. Tahminler enflasyonu yıllık ve aylık bazda sırasıyla yüzde 47,30 ve yüzde 9,10 olarak açıklanacağı yönündeydi. Enflasyon bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 31,14 on iki aylık ortalamalara göre yüzde 57,45 olarak gerçekleşti.

Enflasyon değişim grafiği
Kaynak: TÜİK

Bir önceki yılın aynı ayına göre en az artış gösteren ana grup yüzde 19,31 ile konut oldu, bir önceki yılın aynı ayına göre artışın en yüksek olduğu ana grup ise yüzde 82,62 ile lokanta ve oteller oldu.

Ana harcama grupları itibarıyla Temmuz’da bir önceki aya göre en az artış gösteren ana grup yüzde 2,67 ile eğitim olurken, bu dönemde artışın en yüksek olduğu ana grup ise yüzde 17,75 ile ulaştırma oldu. Dört temel başlığın endeksinde düşüş gerçekleşirken, 4 temel başlığın endeksinde değişim olmadı. 135 temel başlığın endeksinde ise artış gerçekleşti.

TÜİK raporuna göre işlenmemiş gıda ürünleri, enerji, alkollü içkiler ve tütün ile altın hariç TÜFE’deki değişim, aylık bazda yüzde 8,92, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 34,66, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 54,32 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 58,08 olarak açıklandı.

GCM Yatırım Banner

TCMB Enflasyonda Artış Bekliyor

Son rakamlar, Haziran’da açıklanan yıllık bazda yüzde 39,47 seviyesinde gelen enflasyon oranını takip ediyor. Geçen hafta Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı (TCMB) Hafize Gaye Erkan, enflasyon raporu tanıtımında, enflasyonda kısa vadeli bir yükseliş görüleceğinin sinyalini vermişti.

Erkan açıklamasında, TCMB’nin yıl sonu enflasyon hedefinin yüzde 22,3’ten yüzde 58’e çıkardığını söylemişti. TÜİK’in enflasyon raporu öncesinde, Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG) kendi raporunu paylaştı. ENAG’a göre Temmuz’da enflasyon yıllık bazda yüzde 122,88 olarak gerçekleşti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın