Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ENAG Açıkladı: Zamlı Enflasyon Yüzde 122 Geldi

Zam gündemiyle geçen Temmuz ayının enflasyonu açıklandı. ENAG, vergi zamlarının etkisiyle enflasyonun uçuşa geçtiğini duyurdu.
ENAG Açıkladı: Zamlı Enflasyon Yüzde 122 Geldi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG), Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) bugün açıklayacağı enflasyon verisinden önce kendi hesaplamalarını paylaştı. ENAG verilerine göre yüzde 100’ün altına inmeyen enflasyon, Temmuz ayında gelen vergi zammı yağmuruyla daha da körüklendi.

ENAG’ın hesaplamalarına göre Temmuz 2023 döneminde enflasyon aylık bazda yüzde 13,18, yıllık bazda yüzde 122,88 yükseldi.

Ocak-Temmuz 2023 dönemi enflasyonu ise yüzde 69,21 olarak açıklandı.

ENAG, enflasyonun Haziran ayında aylık yüzde 8,54, yıllık yüzde 108,58 arttığını paylaşmıştı.

TÜİK ise aylık enflasyonun yüzde 3,92, yıllık enflasyonun yüzde 38,21 olduğunu duyurmuştu.

GCM Yatırım Banner

İstanbul Ticaret Odası (İTO), geçen gün paylaştığı verilerde İstanbul’daki 12 aylık enflasyonun yüzde 63,76 olduğunu hesaplamıştı.


Temmuz ayında da çift hanelerde kalmaya devam eden enflasyon verisinde öne çıkan aylık artışlarda en yüksek oran ulaştırmada kayda geçti.

Gelen akaryakıt zamlarıyla birlikte vatandaşlar Temmuz ayında en çok yüzde 22,08 artışla ulaşıma zamlı ödeme yaptı.

Yüksek artışıyla öne çıkan bir diğer grup gıda ve alkolsüz içecekler kalemi oldu. Buna göre Temmuz’da market harcamaları aylık yüzde 14,66 oranında arttı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın