Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BlackRock/Rieder: Piyasalar Artık Rahatlamak İstiyor

Uzmanlar, FED faiz kararına dair beklentilerini paylaşırken, hisse senedi piyasalarının belirsizlikten kurtulmak istediğini söylüyor.
BlackRock/Rieder: Piyasalar Artık Rahatlamak İstiyor
HABER GİRİŞ

Bugün küresel piyasalar tamamıyla ABD’den gelecek olan açıklamalara odaklandı. Türkiye saati ile 21.00’de ABD Merkez Bankası (FED), Kasım toplantısında aldığı faiz kararını duyuracak. Piyasalar üst üste dördüncü 75 baz puanlık faiz artışı yapılmasını bekliyor. Birçok ekonomist FED’in politika faizini yüzde 4’e çekmesini beklerken, Başkan Jerome Powell’ın açıklamalarının piyasalara yön vereceğine dikkat çekiyor.

Bir yorum da BlackRock küresel sabit gelirli yatırım yetkilisi Rick Rieder’dan geldi. Enflasyonla mücadelenin FED’in birincil hedefi olduğunu söyleyen Rieder, bugünkü toplantıda 75 baz puanlık faiz artışı yapılmasını bekliyor.

Faiz oranlarının yükseltilmeye başlanmasıyla birlikte ekonominin yavaşlama işaretleri verdiğini, bazı ipotek oranlarının iki katına çıktığını ve konut piyasasının çöktüğünü söyledi.

Freddie Mac’e göre, 30 yıllık sabit faizli ipotek oranının 28 Ekim haftasında Mart ayındaki yüzde 3,85′ten yüzde 7,08′e yükseldiğini hatırlattı. Ekonomik verilerin ve birçok anket sonucunun, otomobil ve perakende sektöründe de yavaşlama olduğunu ortaya koyduğunu sözlerine ekledi.

FED Yüksek Enflasyon Karşısında Seçeneklerini Kapatmamalı

Amerika’da enflasyon Eylül ayında yüzde 8,2’ye gerilese de hala yüzde 2 hedefinin çok uzağında yer alıyor. “Enflasyon şaşırtıcı derecede yüksek olmaya devam ederse, seçeneklerini kapatmamalı” diyen Rieder, ekonominin sığ bir resesyona gireceğini düşünüyor.

GCM Yatırım Banner

Yüksek enflasyonun hisse senedi piyasalarını endişelendirdiğini, FED’in faiz oranlarını beklenenden daha keskin bir şekilde artırmak zorunda kalacağını, bunun da ekonomiyi tehdit edeceğini belirtti.

Piyasaların, özellikle de hisse senedi piyasasının rahatlamak istediğini, FED’in yüzde 5 federal oranına ulaştıktan sonra orada kalacağına inanmak istediğini söyledi.

Küresel piyasalar son aylarda FED’in uyguladığı politikalar nedeniyle dalgalı bir performans gösteriyor. Özellikle de ABD piyasalarında, ana borsa endekslerinde çok sert hareketliliklere tanık olduk.

Salı günü kapanışa bakıldığında tüm göstergelerin ekside olduğunu görüyoruz. Dow Jones endeksi yüzde 0,24, S&P 500 endeksi yüzde 0,41, Nasdaq 100 yüzde 1,02 ve Nasdaq yüzde 0,89 düşüşle günü bitirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.