Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bitcoin’in Madencilik Zorluğu Halving Yaklaşırken Yeni Zirveye Ulaştı

Bitcoin ağında madencilik ödüllerini düşürecek olan halving olayı yaklaşırken, madencilik zorluğu 80 trilyonu aştı. Detaylar şöyle...
Bitcoin’in Madencilik Zorluğu Halving Yaklaşırken Yeni Zirveye Ulaştı
HABER GİRİŞ

Bitcoin fiyatındaki yükselişin ortasında, zincir üzerindeki metriklerinde de artış sürüyor. Kripto para biriminin bir blokla ilgili matematik problemini çözmenin ne kadar zor olduğunu gösteren madencilik zorluğu, 16 Şubat Cuma günü 80 trilyonu geçti.

Madencilerin toplam hesaplama gücünü ölçen ağın hash oranı saniyede 562,81 exahash’e (EH/s) ulaştı ve madencilik zorluğu 81,73 trilyon gibi rekor bir seviyeye ulaştı. Bitcoin madenciliği zorluğu Ocak 2023’ten bu yana istikrarlı bir şekilde artıyor ve önümüzdeki birkaç ay içinde 100 trilyona ulaşması bekleniyor.

BTC madencilik zorluğu
Kaynak: BTC.com

Bitcoin’in çalışma kanıtı sisteminde madencilik zorluğu, blockchain’e yeni bir blok eklemenin ne kadar zor olduğunu ölçek bir metriktir. Daha yüksek zorluk, madencilerin doğru hash’i bulmak için daha fazla hesaplama gücüne ve enerjiye ihtiyaç duyduğu anlamına gelir. Geçen yıl Bitcoin’in zorluk seviyesi iki kattan fazla artış kaydetti.

Bitcoin’in madencilik ödülleri, Nisan ayı sonlarında ‘Bitcoin Halving’ olarak bilinen olayda yarıya indirilecek. Enflasyonla mücadele etmek için tokenin yapısında yaklaşık her dört yılda bir azalma meydana geliyor. Kripto para biriminin madencilik ödülünün yarıya indirildiği son tarih Mayıs 2020’ydi.

Yaklaşan yarılanma sırasında Bitcoin’in ödülleri 6,25 BTC’den 3,125 BTC’ye düşecek. Diğer yandan bu süreçte BTC’nin fiyatıda rekor seviyenin görüldüğü Kasım 2021’den bu yana en yüksek seviyeye ulaşarak 52.000 doları test etti. BTC yazım itibarıyla 51.600 dolar seviyesinden işlem görüyor.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın