Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bitcoin Dolaşım Oranı için Son Veriler! Ralliyi Nasıl Etkileyecek?

Kripto piyasasının öncü para birimi Bitcoin'in son dönemdeki dolaşım oranının düşük kalması fiyatta yaşanan artışı nasıl etkileyecek? Detaylar haberde;
Bitcoin Dolaşım Oranı için Son Veriler! Ralliyi Nasıl Etkileyecek?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Zincir üstü veriler, piyasanın öncü kripto para birimi Bitcoin’in (BTC) dolaşım oranının son dönemde düşük kalmaya devam ettiğini gösteriyor. Peki, gelen son veriler mevcut BTC rallisi için kötü bir haber olabilir mi?

Kripto analitik firması Santiment, BTC sirkülasyon oranlarına dair son verileri paylaştı.

Son Fiyat Artışına Rağmen BTC Dolaşımı Düşük Seviyede

Santiment verilerine göre şu an için günde 105.000 BTC hareket ediyor. Burada ele alınan gösterge, blok zincirinde hareket gösteren benzersiz günlük Bitcoin token sayısını ölçen dolaşım oranı göstergesidir.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Twitter / @santimentfeed

Gösterge, sadece benzersiz dijital paraları dikkate almakta olup, bir token ağda tek bir günde birden çok kez harekette bulunmuş olsa da, dolaşım göstergesine yalnızca bir birim katkıda bulunmaktadır. Söz konusu bu kısıtlamanın nedeni, herhangi bir günde çok sayıda aynı dijital paranın zincir üzerinde çeşitli hareketler gösterebilmesi ve hareketlerinden sadece bir avuç yatırımcının sorumlu olmasıdır. Bu tür işlemlerin çoğu, gerçekte pazarla pek ilgisi olmayan yinelenen hareketlerdir.

Bu nedenle göstergenin, benzersiz olup olmadıklarına bakılmaksızın, sadece hareket ettirilen tokenların sayısını sayması halinde zincir aktivitesi ile ilgili yanlış bir tablo ortaya çıkabilir.

GCM Yatırım Banner

Peki, bu gösterge nasıl yorumlanmakta? Dolaşımın değeri yüksek çıktığında, çok sayıda benzersiz tokenın bazı işlem faaliyetleri gördüğü anlamına gelmektedir. Böyle bir eğilim, blok zincirinin büyük olasılıkla yüksek miktarda benzersiz kullanıcının katılımını gözlemlediği anlamına gelmektedir.

BTC Dolaşım Eğilimi

Bitcoin dolaşımındaki eğilimin yanı sıra dolaşımın geçen yılki 30 günlük hareketli ortalamasını (MA) gösteren grafik aşağıdaki şekilde:

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Twitter / @santimentfeed

Grafikte gösterildiği üzere BTC sirkülasyonu bir süredir nispeten düşük seviyelerde kaldı. Haziran 2022’deki kripto para fonu Three Arrows’un (3AC) çöküşü ve Kasım 2022’deki kripto para borsası FTX’in çöküşü, göstergenin yüksek değerlere ulaştığı son birkaç örnek arasında yer aldı.

Kripto sektöründe yaşanan bu tür çöküşler, genellikle ağa çok sayıda yeni kullanıcı çekmesine ve bazı atıl eskileri uyandırdırmasına bağlı olarak blok zincirindeki cüzdanlar arasında taşınan benzersiz token sayısında bir artışa yol açmaktadır. Dolayısıyla ölçümdeki bu dalgalanmalar beklenmedik değildi.

Nasıl ki çökmeler yatırımcıları bazı hamleler yapmaya zorlayabilirse, rallilerin de ağ üzerinde benzer bir etkisi olabilir. Bununla birlikte, mevcut ralli bu yılın Ocak ayında başlamış olmasına rağmen Bitcoin sirkülasyonu şu ana kadar önemli bir artış göstermedi.

Göstergenin 30 günlük MA’sına göre, dijital paralar günde 105.000 oranında hareket ediyor. Bu tablonun, Haziran 2022’de görülen bir yıllık yüksek seviyelerinden yüzde 56 daha az seviyede olması dikkat çekiyor.

Santiment: Endişe Konusu Olmayı Sürdürüyor

Orta ve uzun vadeli boğa koşularının onayını ararken bu göstergenin önemli olduğunu vurgulayan Santiment, raporunda Bitcoin için taşınan benzersiz tokenlerın endişe konusu olmaya devam ettiğini belirtti.

Amiral kripto para birimi, haber yazımı esnasında 28.300 dolar civarında işlem görmeye devam ediyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.