Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

FTX Çöküşü Sonrası Aykırı Yorum: Bitcoin için Bu Döngüden Kaçış Yok!

FTX kripto para borsası krizinin piyasayı adeta allak bullak etmesi sonrasında ünlü kripto stratejistinden Bitcoin konusunda aykırı bir görüş geldi. Detaylar haberde;
FTX Çöküşü Sonrası Aykırı Yorum: Bitcoin için Bu Döngüden Kaçış Yok!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Ayı piyasasında olan kripto para piyasasına bir darbe de geçtiğimiz günlerde yaşanan FTX kriziyle geldi ve piyasa adeta kan banyosuna döndü. Başta amiral kripto para birimi Bitcoin’in (BTC) geleceğine dair pek çok olumsuz görüş piyasanın geneline hakimken, popüler bir analist kripto yatırımcılarına umut veren açıklamalarda bulundu.

Rekt lakabıyla bilinen ünlü analist ses getirecek bir açıklamada bulundu ve FTX’in patlamasının BTC ayı piyasasının sonunun başlangıcını işaret eden sinyal olabileceğini ifade etti.

Twitter hesabından 330 binin üzerindeki takipçisine seslenen isim, yaşanan bu gelişmenin, bir ayı piyasasının zirvesi sırasında önde gelen bir kripto borsasının ilk patlaması olmadığına vurgu yaptı.

Rekt: Bitcoin’de Borsalara Bağlı Bir Döngü Oluştu!

Rekt, geçmiş dönemler incelendiğinde tarihsel olarak bir kripto borsasının çöküşünün, Bitcoin ayı döngüsünün sonuna yakın olduğunu gösterdiğini belirtti.

Analistin döngü konusunda verdiği detaylar şu şekilde:

GCM Yatırım Banner

“Önceki Bitcoin döngülerinde kripto para borsası BitMEX idi, daha öncesinde Mt Gox idi. Şimdi ise FTX. Bu bir model. Borsaların bulaşıcı kötü etkisi, BTC ayı piyasasının sonlanmasına yakın bir yerde meydana gelen tarihsel bir eğilim haline geldi. Kapitülasyondan kurtulursanız boğa piyasasında gelişirsiniz.”

Yatırımcıların hakim piyasa güçleri karşısında pes ettiğine işaret eden kapitülasyon terimi, yatırımcıların fiyatlarının düşmesi sonrasında kaybedilen kazançları geri almaya çalışırken vazgeçmeye karar verdikleri noktayı işaret etmek için kullanılmaktadır.

Halving Vurgusu

Kripto stratejisti, BTC madencilerine verilen ödüllerin yarıya indirildiği bir sonraki Bitcoin halving etkinliği için de gün sayıyor.

Rekt, açıklamasında tarihsel verilerin, BTC’nin dibi bulmaya çok yakın olduğunu gösterdiğine de işaret etti:

“Tarihsel akış içinde BTC, bir sonraki yarılanma olayından 517-547 gün önce dibe inme eğilimindedir. Bir sonraki yarılanma olayına ise 536 gün kaldı.”

“Maksimum Düzeltmeye Yakınız”

Analist, bunların yanı sıra mevcut döngü düşüşünün büyüklüğü açısından BTC’nin tipik yüzde 80 ayı piyasası düzeltmesine yakın olduğunu da şu sözlerle vurguladı:

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Paratic Piyasalar

“Teknik olarak yüzde 80’lik bir BTC ayı piyasası düzeltmesinin gerçekleşmesi gerekiyordu. Ukrayna-Rusya savaşının etkileri, LUNA çöküşü, yeni yaşanan FTX krizi, Three Arrows Capital ve diğerlerinin yaşadığı olumsuz durumların bu mevcut yüzde 78’lik geri dönüşü kolaylaştıran şeyler olduğu iddia edilebilir. Sonuç olarak pozitif katalizörlerin sihirli bir şekilde BTC’nin dibinde de görüneceğini söyleyebilirim.”

“Dip Seviye 13.900 Dolar Civarında”

Stratejist, Bitcoin için dip seviye hedefini de verdi. Rekt’e göre BTC için dip 13.900 dolar seviyesinde:

“Bitcoin yakın zaman önce kırılan 17.400 aylık desteği yeni dirence dönüştürürse, o zaman 13.900 dolarlık bir sonraki aylık desteği bile reddedebilir. Bu olursa BTC, 69.000 dolardan yüzde 80 geri çekilmiş olacak.”

Amiral kripto para birimi, haber yazımı esnasında son 24 saatte yüzde 0.5 düşüşle 16.450 dolar seviyesinden işlem görüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.